Rot ve Balans Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Rot ve Balans Ayarı Nedir? 

Rot ayarları araçlarda bulunmakta olan direksiyonun kullanıcı tarafından değiştirilmesiyle tekerleğin belirli açılarda istenilen yöne çevrilmesinde olanak sağlamakta olan ayardır. Balans ayarı ise tekerliklerin arasında bulunan açıları dengelemekte olan ayarlara deniliyor. Rot ve balans ayarları araçlarda bozulduğu zamanlarda araç sürat halindeyken yaşamış olduğu titremeyle ortaya çıkabiliyor.

Aynı şekilde yüksek hızla şiddetli bir çukura çarptığınız zamanda da bu ayarların sıfırlanmasını sebebiyet olabiliyoruz. Araç sürat halindeyken yaşamış olduğu titremede ya tekerlik ayarlarında sıkıntı vardır, ya da rot ve balans ayarlarında belli arıza meydana gelmiştir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre her 5 Bin ile 10 Bin kilometre arasında rot ve balans ayarlarının gözetime alınması gerektiği belirtiliyor.

Önerilen Yazı » Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Rot ve Balans Ayarı Ne İşe Yarar?

Rot ayarlarının yukardaki yazımızda tekerlekler arasında bulunmakta olan açının dengelendiğini daha önce sizlere söylemiştik. Bu durumda rot ayarlarının düzgün olan bir araçta tekerlekler arasında herhangi bir açı durumu söz konusu olmaz. Rot ve balans ayarlarında sıkıntılar meydana geldiği zamanlarda araç sürat halindeyken ileri, sağa ve sola kaçışlar yaşayabilir.

Buda aşırı hızda kaçınılmaz kazaların meydana gelmesine olanak tanır. Bütün bunları göz önünde bulundurmak için uzmanlar tarafından belirlenmekte olan 5 ila 10 bin arasındaki kilometre sınırından sonra mutlaka belirli bakım yerlerine giderek araç muayene kontrollerini sağlayınız. Aksi durumda hiç istenmeyen kazaların meydana gelmesine sonuç doğurabilirsiniz.

Rot ve Balans Ayarlarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Rot ve balans ayarlarında bozuk olduğu zamanlarda araçlarda bulunan tekerlek dişleri daha da kısa süre içerisinde ekşimeye başlar. Bununla birlikte araç trafikteyken sağa veya sola dönüş esnasında yüksek derecelerde seslerin gelmesine sebebiyet olabiliyor. Direksiyonun açısı ve tekerleklerin açıları birbirleriyle eşit olmadığı durumlarda da rot ayarının bozuk olduğunu doğrulamaktadır.

Rot ayarlarının bozuk olduğunu varsayarsak gitmiş olduğumuz araç istasyon bölümünde araç öncelik olarak hangi sebeplerden dolayı bu arızayı verdiği sistem tarafından belirlenir. Eğer rot ayarlarında sıkıntılar var ise sensörler sayesinde sisteme bağlantılar yapılarak araç bilgisayar arasında bulunan bağla rot ve balans ayarları sistem tarafından otomatik şekilde düzeltme aşamasına alınmaktadır.

Balans Ayarları Nasıl Yapılır?

Balans kelimesi İngilizcede denge anlamına gelerek araçta bulunmakta olan tekerleklerin dengelerini korumaya almaktadır. Araç tekerlekleri direksiyonla aynı ebatlarda dönüşler sağlamak amacıyla fabrika çıkışında belirli ayarlamalarla karşımıza çıkıyor. Fakat ilerleyen zamanlarda kaza veya diğer çukur çarpmaları sonucunda balans ayarlarının bozulmasına neden olabiliyor. Arka ve ön olmak üzere her iki tekerlek dengesi için ayrı balans ayarları bulunuyor.

Önerilen Yazı » Otomatik Vites Nedir? Nasıl Çalışır?

Ön balans ayarları bozulduğu zamanda araç öne doğru dengesiz hareketler yapar, aynı şekilde arkada da bu sorun meydana geldiği zamanda arka tekerlekte dengesizlik meydana gelir. Balans ayarları istasyonlarda öncelikle tekerlekler sökülür ve ayarların yapılacağı sistem üzerine yerleştirilir. Burada basınç kontrolleri yapıldıktan sonra hangi derecede bozukluk olduğu meydana getirilir. Bununla birlikte tekerlek ayarlarının yapılması için sensörlerden yardım alınarak ayarların yapılması doğrulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

0