Gemilere Kaptanlar Yerine Yapay Zeka Geliyor!

Gemilere Kaptanlar Yerine Yapay Zeka Geliyor!

Yapay zeka ve sürücüsüz araç çalışmalar hızlı bir şekilde geliştiriliyor. İstatistiklere göre 2025-30 yıllarında hayatımıza bu iki kavram iyice girecek. O çalışmalardan birisi de Mitsui OSK Lines, Nippon Yuse gibi Japon nakliye şirketlerinden geldi. Japon nakliye şirketleri özerk kargo gemileri yapmak için çalışmalara başladıklarını belirttiler.

Denizcilik sektöründe nakliyecilik önemli bir yeri tutuyor. Özellikle Japonya’ya yakın olan Çin’de üretilen malların Avrupa ve Amerika’ya gemilerle gittiği biliniyor. Çünkü havayolu, demiryolu ve karayolunda oldukça ucuz maliyete sahip. Bu durumu düşünen Japonlar, yapay zeka ve sürücüsüz araç çalışmalarına başlayarak, nakliye gemilerinde kaptanlar yerine yapay zekaya sahip robotik sistemleri geliştirecek.

Projeye bakıldığında, nakliye gemisi önündeki engelleri, hava durumunu, nakliyelerin durumunu ve geminin durumunu sürekli takip ederek, GPS sistemiyle en güvenli ve en az yakıt harcayacak bir güzergah seçerek yoluna gidecek. Bu kapsamda ilk olarak 250 gemiyi üretip denize bırakılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gemilere Kaptanlar Yerine Yapay Zeka Geliyor!

0