Arduino ile LCD Ekran Kullanımı

Arduino ile LCD Ekran Kullanımı

Bu yazımızda Arduino ile LCD ekran kullanımını anlatacağız. Devremiz ve devre elemanlarımız basit malzemelerden oluşacak. Gerekli devre şemasını ve kodları aşağı taraftan alarak devrenizi oluşturup LCD ekran üzerinde yazdığınız yazıyı görebileceksiniz.

Arduino ile LCD Ekran Malzeme Listesi

♦ 1 adet Arduino Uno (Arduino UNO nedir, ne işe yarar öğrenmek isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz ⇒ Arduino UNO Nedir? Özellikleri Nelerdir? )

♦1 adet Potansiyometre (Potansiyometre nedir, ne işe yarar öğrenmek isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz ⇒ Potansiyometre Nedir?)

♦ 1 adet LCD ekran (Bu ekranı elektronik malzeme satan yerlerden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Devremizde potansiyometre kullandık. Neden kullandık diye düşünürseniz; LCD ekranımızın parlaklığını ayarlamak için bunu kullanırız. Devreyi kurduktan sonra potansiyometre ile oynarak bu değişimi görebilirsiniz.

Arduino ile LCD Ekran Devre Şeması

Kablo bağlantıları ilk başta biraz korkutucu gelebilir ama devre şeması açık bir şekilde hangi kablonun nereye bağlanacağını göstermektedir. Siz bu sırayı takip ederek devrenizi kurup, alt taraftaki kodlarımızı Arduino’ya yüklerseniz çalıştığını göreceksiniz.

Yeni sekmede açarak büyütebilirsiniz.

Arduino ile LCD Ekran Kodları

Alt taraftaki kodları Arduino’ya yükleyerek, LCD ekranda yazıları görmeye başlayabilirsiniz.  // ifadesinden sonra yazdığımız yazılar açıklama içindir. Bu ifade içinde yazılanları program (ignore) göz ardı eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino ile LCD Ekran Kullanımı

0