Ağ Çeşitleri Nelerdir?

Ağ Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda ağ çeşitleri olan; Yerel Alan Ağları (LAN), Geniş Alan Ağları (WAN) ve Özel Sanal Ağlar (VPN) nedir işleyeceğiz. Ağ kısaca paylaşım amacıyla iki ya da daha fazla cihazın bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir yapıdır. Yüzlerce iş istasyonu veya kişisel bilgisayardan oluşabileceği gibi iki bilgisayarın bir kablo veya kablosuz olarak birbirine bağlanmasıyla da elde edilebilir. Oluşturulan bu ağlar kendi içinde kullanım alanlarına göre sınıflandırılmışlardır.

Yerel Alan Ağları (LAN)

Belli sayıdaki bilgisayarın belirli bir alanda oluşturdukları ağ çeşididir. Yerel alan ağları (local area network) bilgisayarlar, ağ ara birim kartları, ağ kabloları, ağ trafik kontrol cihazları ve diğer çevresel cihazlardan oluşmuştur. Yerel alan ağlarında bir ofis veya bir bina içinde yazıcı, dosya ve program paylaşımı gibi işler kolaylıkla ve verimli bir biçimde yapılabildiği gibi elektronik haberleşme dediğimiz e-mail ve video konferans uygulamaları da başarılı bir biçimde yerine getirilmektedir.

Önerilen Yazı » Ağ Topolojisi Nedir?

Geniş Alan Ağları (WAN)

Ağdaki kullanıcı sayısının artması ve ağın alan bakımından genişlemesi sonucunda ortaya çıkan ağ tipine geniş alan ağı (wide area network) denilmektedir. Geniş alan ağları farklı bölgelerde olan bilgisayar veya sunucuları içeren yerel alan ağlarının birbirine bağlanmış hâlidir. Ağlar arası bağlantı fiber optik kablolar aracılığı ile olabileceği gibi uydular üzerinden de sağlanabilir.

Özel Sanal Ağlar (VPN)

Özel sanal ağlar, özellikle giriş yasağı bulunan adreslere girmek için ülkemizde sıkça kullanılmaya başlandı bu ağlar ile internet gibi halka açık ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum kaynaklarına erişmeleri sağlanmaktadır. Özel sanal ağ (virtual private network) ağlara güvenli bir şekilde uzaktan erişimde kullanılan bir teknolojidir.

4 thoughts on “Ağ Çeşitleri Nelerdir?

 • 9 Ocak 2018 tarihinde, saat 10:10
  Permalink

  Bilgiler için teşekkür ederim.
  ,

  Yanıtla
 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 05:45
  Permalink

  👍👍mükemmel ama az olmuş konu daha geniş olabilirdi

  Yanıtla
  • 10 Mayıs 2019 tarihinde, saat 12:34
   Permalink

   Güncelleyerek genişleteceğiz 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağ Çeşitleri Nelerdir?

4