Hava Araçları İçin Güçlü Şanzıman Üretildi!

Güç sistemleri alanında çalışmalar yapan Rolls-Royce firması hava araçları için Dünya’nın en güçlü şanzımanını üretti.  Almanya’daki Ar-Ge merkezinde yapılan bu şanzıman üzerinde bazı deneyler yapıldı. Elde edilen verilere göre akranlarına göre daha başarılı sonuçlar elde edeceği ve gelecek içinde yeni dönemlerin açılacağı belirtildi.

Tam bir şekilde aktif hale getirildiğinde 100.000 (Yüzbin) beygir gücünde çalışması bekleniyor. Yeni üretilecek UltraFan sistemli motor için kullanılacak bu şanzıman bir veya daha fazla dış dişliye sahip olan uydu dişli sisteminin hassas bir türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemle mühendisler daha yüksek hız ve daha az yakıt harcayacağını böylelikle daha verimli olacağını söylüyor.

Önerilen Yazı: Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

Rolls-Royce’un bir önceki motoru Trent

Yüksek güçle çalışan motorlar için geliştirilen bu şanzıman, tam gaz ile çalışan ortalama seviyede 500-600 aracın gücünü kontrol edebilecek kapasitede üretildi. UltraFan olarak belirtilen ve yüksek güce sahip olan motorun önemli bir yapısı haline gelecek. 2025’te piyasaya sürülmesi beklenen bu motorların normal Trent motorlardan da %25-30 arasında daha verimli olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hava Araçları İçin Güçlü Şanzıman Üretildi!

0