Uçak Motorları Nasıl Çalışır? Uçaklar Nasıl Uçar?

 

Bu yazımızda uçak teknolojisinin sürekli gelişmesine rağmen ortak bir kavramın yani uçakların nasıl uçtuğunu, havada kalabildiğini kısaca açıkladık. Uçakların ileriye doğru hareket etmesini sağlayan elemanlar motorlarıdır. Yükselmesini sağlayanlarsa kanatlarıdır. Her ne kadar motorlar ve kanatlar genel yapıları bakımından birbirlerinden çok farklı olsalar da hem ilerleme hem de yükselme benzer fiziksel süreçlerin sonucunda gerçekleşir.

Uçak Motorları Nasıl Çalışır?

Önce motorların daha sonra da kanatların nasıl çalıştığını ele alalım. Uçak motorları çalıştırılınca motorla bağlantılı pervaneler ya da çok sayıda pervanenin bir araya gelmesiyle oluşan fanlar dönmeye başlar. Uçakların ileri yönde hareket etmesini sağlayansa pervanelerin şeklidir. Pervaneler dönme hareketi yaparken uçağın arka kısmında kalan havayı sıkıştırır, ön kısmında kalan havayı ise seyreltir. Bu durum pervanelerin arka kısımlarına etkiyen hava basıncının ön kısımlarına etkiyen hava basıncından daha büyük olmasına neden olur. Böylece uçağa ileri yönde net bir kuvvet etki eder ve uçak ilerlemeye başlar.

ucaklar-nasil-ucar

İlginizi Çekebilir: Yükseğe Çıkıldıkça Sıcaklık Neden Düşer?

Özet olarak motorlarda harcanan enerjinin sağladığı dairesel hareketin pervanelerin şekilleri sayesinde ötelenme hareketine dönüştüğü söylenebilir. Uçakların yükselmesini sağlayan da yine basınç farkıdır. Uçak ileriye doğru hareket ederken, kanatlar, altlarındaki havayı sıkıştırır üstlerindeki havayı ise seyreltir. Bu durum uçağın alt ve üst kısımları arasında bir basınç farkı oluşmasına neden olur. Böylece uçağa yukarı yönde net bir kuvvet etki etmeye başlar ve uçak yükselir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak Motorları Nasıl Çalışır? Uçaklar Nasıl Uçar?

0