Uçaklar Pistte Nasıl Gidiyor? Nasıl Yön Değiştiriyor?

Uçaklar Pistte Nasıl Gidiyor? Nasıl Yön Değiştiriyor?

Uçakların hareket kontrol mekanizmaları günlük hayatta kullandığımız otomobillerinkinden çok farklıdır. Ancak uçakların pist üzerinde yönlerini değiştirmek için otomobillerde kullanılana benzer bir yöntem kullanılır. Büyük ticari uçaklarda burnun altındaki tekerleği kontrol eden bir dümen sistemi vardır. 

Pilot bu dümeni kullanarak uçağın yönünü istediği doğrultuda değiştirebilir. Bu sistem sayesinde uçaklar çok keskin dönüşler yapabilir. Ancak bir kol ya da küçük bir çark şeklindeki bu dümenin görüntüsü otomobillerdekinden çok farklıdır. Gövdenin arka kısmında bulunan istikamet dümeni uçakların pistte yön değiştirmesinde kullanılan sistemlerdendir. 

uçak-pistte-nasil-gider

Aslında bu sistemin temel amacı uçuş sırasında uçağın düz bir doğrultuda hareket etmesini sağlamaktır. Uçağın ağırlık merkezi hizasına yerleştirilen küçük kanatçık uçağın üzerinde, ağırlık merkezinin etrafında sağa ya da sola dönmesini sağlayan bir kuvvet oluşturur. Kokpitteki pedallar sayesinde hareket ettirilen bu parça uçağın burnunun doğrultusunun kontrol edilmesine imkân verir.

Bu sistem çoğunlukla küçük uçaklar tarafından pist üzerinde hareket ederken yön değiştirmek için kullanılır. Yine küçük uçaklarda pilotlar bu amaçla frenleri kullanabilir. Uçağın sadece bir tarafındaki tekerleğe etki edecek şekilde fren yapıldığında, uçak bu tekerlek çevresinde dönmeye başlar ve bu sayede uçağın yön değiştirmesi sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçaklar Pistte Nasıl Gidiyor? Nasıl Yön Değiştiriyor?

0