Newton’un Hareket Yasaları Nelerdir?

Bu yazımızda Newton’un hareket yasalarını açıklayacağız. İlkokul yıllarından bu yana gördüğümüz Newton’un yasaları, Dünya’mızda ki birçok önemli durumu açıklamaya çalışmaktadır. Özellikle rijit cisim mekaniği, geçerliliği deneysel gözleme dayanan Newton’un üç hareket yasasını temel alınarak formüle edilir. Bu yasalar parçacığın, ivmesiz referans sisteminden ölçülen hareketine uygulanır. Newton’un hareket yasaları diğer adıyla kanunları üç adettir. Bunları alt tarafta sırasıyla açıkladık.

Newton’un 1. Hareket Kanunu

İlk kanun, eylemsizlik kanunu da denmektedir. Teknik olarak ifade edersek; başlangıçta durağan halde olan veya sabit hızla bir doğru boyunca hareket eden bir parçacık, dengelenmemiş bir kuvvet etki etmedikçe, bu durumunu korur.

Önerilen Yazı » Isaac Newton Kimdir? Buluşları Nelerdir?

Newton’un 2. Hareket Kanunu

Üzerinde dengelenmemiş bir F kuvvetinin etkidiği bir parçacık, kuvvetle aynı doğrultuda ve büyüklüğü kuvvetle doğru orantılı olan bir a ivmesi kazanır. Bu aynı zamanda bir parçacık üzerine etki eden dengelenmemiş bir kuvvetin, parçacığın lineer momentumunun değişim hızıyla da orantılı olduğunu gösterir.

F kuvveti m kütleli bir parçacığa uygulanıyorsa, bu kanun matematiksel olarak;

F= ma olarak gösterilir.

Newton’un 3. Hareket Kanunu

Newton’un 3. yasası ise belki de doğada sıklıkla gördüğümüz bir gerçeği açıklamaktadır. Her etki bir tepkiye neden olmaktadır veya tam tersi de doğrudur. Yani iki parçacık arasındaki karşılıklı etki ve tepki kuvvetleri birbirine eşittir. Ancak birbirlerine göre ters işaretlidir. 

Sayın okuyucumuz, yazımızı sürekli geliştirmekteyiz. Yazımız ile ilgili görüşlerin ve eklemek istediklerin olursa bize yorum atabilirsin. Ayrıca hoşuna gidebilecek diğer bilgi yazılarımızı da sitemizde bulabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Newton’un Hareket Yasaları Nelerdir?

0