Dünyamız 6. Yok Oluşa Mı Gidiyor?

Dünya’da dengelerin değiştiğini, yeni bir düzenin geldiğini görüyoruz ve biz insanlara bazı şeylerin söylenmediği de kesin! Başka gezegenlere gitmek için neden bu kadar çok çalışıldığı da anlaşılıyor. Amerika’da MIT Üniversitesi bilim insanları, Dünya’da karbon dengesinin kitlesel olarak canlıları etkileyecek kritik eşiğe doğru gittiğini duyurdu.

Bu neden önemli diye düşünürseniz. Dünyamız 500 milyon yılda karbon döngülerindeki bozulmalar sebebiyle 5 kitlesel yok oluş yaşamış. Yani canlılar kitlesel olarak 5 kere yok olmuşlar. Bunun için matematiksel hesaplamalar da yapan bilim insanları, karbon miktarının 310 gigatonu aşmasıyla canlıların yok olmaya başlayacağını belirtti.

İlginizi Çekebilir: Küçük Albert Deneyi: Bilim Dünyasının Kan Donduran Olayı

Ayrıca yapılan istatistiki verilerle, tam bir tarih bile ortaya çıkarılmış durumda. Eğer karbon miktarında gerekli önlemler alınmazsa ne yazık ki 100 yıl içinde kritik eşiğe ulaşarak canlıların yok oluşunu izleyeceğiz. İnsanlığın yok olmasının daha geç olacağını ama diğer canlıların tükenmeye başladığını da söyleyen bilim insanları insanlığın bilinmez bir bölgeye gittiğini de ilave ettiler. Araştırmanın sonuçları Science Advances dergisinde yayımlanmıştır.

Kaynak: Accelerated modern human–induced species losses: Entering the sixth mass extinction / Science Advances

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyamız 6. Yok Oluşa Mı Gidiyor?

0