Yükseğe Çıkıldıkça Sıcaklık Neden Düşer?

Yükseğe Çıkıldıkça Hava Neden Soğur?

Yükseklere çıkıldıkça basit bir mantığa göre sıcaklığın artması gerekir. Sonuçta güneşe yaklaşıyoruz ve böylelikle sıcaklık artar diye düşünürüz. Lakin öyle olmuyor tam tersine yükseldikçe sıcaklığımız düşüyor. Bunun nedeni ne diye merak ettiyseniz bu yazımızda açıklamaya çalıştık. Güneş ile aramızdaki mesafeyi bilmeyenler olacağını düşünerek verelim. Güneş ile aramızda yaklaşık 150 milyon kilometre mesafe vardır.

Bu mesafenin sadece birkaç kilometre azalması Güneş’ten alınan enerji miktarında önemli bir değişiklik yapmaz. Aksine yeryüzünden uzaklaştıkça sıcaklığın düşmesi hepimizin aşina olduğu bir olgudur. Bu durumun sebebi yükseklere çıkıldıkça düşen basınçla beraber havadaki moleküllerin ortalama enerjisinin de düşmesidir.  Belirli bir yükseklikteki bir miktar havayı ele alalım. Bu bir miktar gaz, atmosfer içinde yükseldikçe üzerindeki toplam hava miktarı azaldığı için kendini giderek daha düşük basınçlı bir ortamın içinde bulur.

Önerilen Yazı: Mpemba Etkisi: Sıcak Suyun Soğuk Sudan Önce Donması Olayı

Yukarıda açıklanan sonuçlar neticesiyle yükselen hava genleşir ve daha büyük bir hacmi kaplar. Ancak genleşme enerji isteyen bir süreçtir. Moleküller uzaklaşırken hareket enerjilerinin bir kısmını kaybeder. Sıcaklık ortalama hareket enerjisinin bir ölçüsü olduğu için bu durum yükselen havanın sıcaklığının da düşmesi anlamına gelir. Bu yüzden daha yüksek irtifalar daha soğuktur.

2 thoughts on “Yükseğe Çıkıldıkça Sıcaklık Neden Düşer?

 • Avatar
  6 Ocak 2018 tarihinde, saat 07:32
  Permalink

  ilim ve bilim insanlarına teşekkürler iyiki varsınız.

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   6 Ocak 2018 tarihinde, saat 12:48
   Permalink

   Teşekkür ederiz. Sizlerde iyi varsınız 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükseğe Çıkıldıkça Sıcaklık Neden Düşer?

2