Euler’in Diski Nedir?

Euler’in Diski Nedir?

Euler’in Diski İngilizce olarak Euler’s Disk, düz bir yüzey üzerine döner vaziyetteyken bırakılan madeni paraya benzeyen bir diskin dinamik sistemini incelemek ve onu görmek için yapılmış bir eğitici bir düzenektir. Bu düzeneğin ismi 18. Yüzyılda bu alanda çalışan Leonhard Euler’den gelmektedir.

Euler Diski’nin hareketini ne kadar çok uzun süre yapmasını istiyorsak o derecede pürüzsüz ve düz bir yüzey ve bunun yanında pürüzsüz ve hatasız bir silindir disk gerekiyor. Şuan yaygın olarak diski krom-çelik bir malzemeden, yüzeyi ise yine öyle ama konkav şeklinde tasarlanarak yapılmaktadır.

eulerin diski

Önerilen Yazı » Rulman Nedir? Ne İşe Yarar?

Euler Diski’nin Çalışması ve Amacı

Disk döndürme hareketi ile üzerine yüklenen potansiyel enerjiyi sonuna kadar kullanırken tamamen durması için aynı şekildeki ve ağırlıktaki farklı cisimlere göre daha uzun zamana ihtiyaç duyuyor. Diskin üzerine uygulanan her kuvvet için farklı bir frekansta dalgalanma yapıyor ve kararlı hale gelmeye yaklaştıkça standart frekansına yaklaşarak duruyor, bu frekans değerlerinin belirlenmesinde ağırlığı çapı ve yapıldığı maddelerin önemli etkileri bulunuyor.

eulersdisk

Önerilen Yazı » Alessandro Volta Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Euler Diski genel anlamda Enerjinin dönüşümü, Açısal momentum ve Süreklilik konularını incelemek ve onları göstermek için yapılmış bir düzenektir. Euler’in diski dönmeye başladığında, disk hem potansiyel hem de kinetik enerjiye sahiptir. Eğer sürtünmesiz bir ortam oluşturulursa, enerji birbirine dönüşecek ve disk sonsuza kadar dönebilecek. Şuan araştırmacılar, en az sürtünmeyi oluşturarak dönme süresini uzatmaya çalışıyor. Sürtünmesiz bir ortam olduğunu düşünürsek, Euler Diski hareketi belki de yeni çalışmalara ışık olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Euler’in Diski Nedir?

0