Solar Impulse: Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak

Solar Impulse: Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak

Solar Impulse, İsviçre’nin Lozan şehrindeki École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) ile mucit Bertrand Piccard’ın ortaklaşa girişimi ile doğan yeni nesil güneş enerjili bir uçaktır. En önemli özelliği ise rakiplerinden farklı olarak başka bir tür yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisiyle gece gündüz uçabiliyor olmasıdır.

Günümüzde güneş enerjisini kullanarak gece uçuşları yapabilen dünyadaki tek uçak ünvanına da sahiptir. Bertrand Piccard mucit olmasının yanı sıra tıpkı babası ve dedesi gibi gerçek bir maceraperest. Ünlü bir İsviçreli aileden gelen Piccard’ın büyükbabası Auguste Piccard (1884-1962) 18 Ağustos 1932’de bir balonla 16.940 metre yüksekliğe yani stratosfere çıkmayı başarmış.

solar-impulse-2-nedir

Babası Jacques Piccard (1922 2008) ise yine Auguste Piccard tarafından denizaltı araştırmaları için tasarlanmış ufak bir denizaltıyla Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana Çukuru’na inerek (10.916 m) başka bir dünya rekoruna imza atmış (Japonya ve Endonezya arasında yer alan Mariana Çukuru’nun Dünyanın en derin noktası olduğu düşünülüyor).

1999’da Brian Jones ile birlikte balon ile ilk defa dünya turu atan Piccard’ın şimdiki amacı ise güneş enerjisiyle çalışan bu uçakla bir dünya turu atarak hem yeni bir rekorun altına imza atmak hem de tüm dünyanın dikkatini güneş enerjisinin potansiyeline çekmek. Bu kapsamda sadece kitlelerin değil özellikle motor üreticileriyle mühendislerin de dikkatini çekmek isteyen Piccard bu yolla daha fazla güneş enerjisiyle çalışan motor geliştirilmesini ve üretilmesini teşvik etmek istiyor.

Piccard şöyle diyor: “Tek bir damla yakıt tüketmeden sadece güneş enerjisi kullanarak Dünya’nın etrafında tur atan bir uçak gören herkes, artık bu teknolojinin otomobillerde, bilgisayarlarda bile kullanılabileceğini tartışmasız kabul etmek zorunda kalacaktır”. Gelecek sayıda elektrikle çalışan otomobillerde daha şimdiden ABD ve Avrupa’da çığır açan Tesla elektrikli otomobillerinin hikâyesinde buluşmak üzere.

solar-impulse-ozellikleri

Solar Impulse Enerjisini Nasıl Sağlıyor?

Uçağın uçması için gerekli enerji, karbon fiberden üretilmiş kanatların üzerindeki toplam 17.200 güneş gözesi ile sağlanıyor. Gündüzleri 12.000 metre yükseklikte uçan Solar Impulse bu sayede kesintisiz güneş ışığı alıyor ve buradan kazanılan güneş enerjisi elektrik enerjisine çevrilerek hem kanatlardaki, her biri 17 PS gücündeki 4 elektromotor çalıştırılıyor hem de gece uçuşlarında kullanılmak üzere aküler dolduruluyor. Solar Impulse’ın geceleri için öngörülen normal uçuş yüksekliği ise 3000 metre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solar Impulse: Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak

0