Flip Flop Devresi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Devre çalıştığı sürece çıkış durumunu koruyan yapılara Flip-Flop denir. Flip-Floplar temel hafıza birimini oluştururlar. 1 bitlik bilgiyi saklayabilirler. Flip-Flop’larda bu bilgiyi ve bu bilginin tümleyenini gösteren (kendisi ve değili) iki çıkışı bulunur (Q ve Q’). Bir Flip-Flop’nin çıkışı dendiğinde bu çıkışın kendisidir (Q). Çıkışın değişmesi için girişin değişmesi ve tetiklemenin değişmesi gerekmektedir. Tetikleme değişmediği sürece çıkış konumunu korur.

Flip-Flop’larda tetikleme clock palse (CP) denilen kare dalga sinyal ile yapılır. Devrenin niteliğine göre kare dalganın yükselen kenarıyla ya da düşen kenarıyla tetikleme yapılabilir. Nadir olarak clock palse’in pozitif düşey veya negatif düşey durumuyla da tetikleme yapılabilmektedir. Bu durum devrede özel olarak belirtilir.

SR Flip Flop (Büyütmek için yeni sekmede açabilirsiniz)

SR Flip Flop

R (reset-sıfırlama) ve S (set-kurma, ayarlama, başlatma) adında iki girişi olan bu devrede temel olarak set konumunda çıkış bir, reset konumunda ise çıkış sıfır olur. Her iki giriş birden “0” olursa çıkış değişmez. Her iki konumun aktif olması durumunu (hem set yap hem reset yap konumu) ise yasak konumdur. Yasak konumda çıkışın ne olacağı bilinememektedir. Bu durum doğruluk tablosundan görülebilir.

Tetiklemeli SR Flip Flop

Tetiklemeli RS Flip-Flop’da ise RS Flip-Flop’a bir saat eklenir. Sürekli karedalga sağlayan clock palse (saat) her iki girişede VEDEĞİL kapılarıyla eklenmiştir. Tetiklemeli Flip-Flop’larda bir çıkış durumu belirlenirken kendinden önceki durum da değerlendirmeye alınır. Devreden çıkış alınabilmesi için clock palse sinyalinin sıfır olmaması gerekmektedir. Clock palse 1 iken durum değişir (Flip-Flop’lar duruma göre yükselen kenar veya düşen kenar tetiklemelidir), 0 iken durum önceki durumu korur.

JK Flip Flop

SR Flip-Flop’lardaki belirsiz durumu kaldırmak için tasarlanmıştır. J girişi SET, K girişi RESET gibi davranır. Yasak konum J=K=1 durumunda çıkış her tetiklemeyle bir önceki çıkışın tümleyeni (tersi) olur. Bu duruma toggle (değiştir) denir.

D (Data) Flip Flop

D (Data) Flip Flop

SR Flip-Flop’un girişlerinin senkronize olmuş Flip-Flop’tur. Girişin biri diğerinin tümleyeni olarak tek girişe yönlendirilmiştir. Data Flip-Flop D girişindeki bilgiyi her tetiklemeyle birlikte Q çıkışına aktarır.

T (Toggle) Flip Flop

T (Toggle) Flip Flop

JK Flip-Flop’un girişlerinin birleştirilmesiyle Toggle Flip-Flop oluşturulur. Bu Flip-Flop girişi 1 olduğu sürece tetikleme sinyali ile birlikte çıkışı değiştirir. Giriş 0 ise, çıkış clock palse uygulansa bile aynı olarak kalır.

10 thoughts on “Flip Flop Devresi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • 17 Mart 2018 tarihinde, saat 07:47
  Permalink

  Elinize sağlık.
  Flip-flop devreleri ile ilgili bir arama yaparken, yazınıza rastladım. Diğer devre elemanları ile ilgili yazılarınızın da bir kısmına bakma imkanım oldu. Genel bir tanıtım açısından çok faydalı olmuş. Konular, güzel bir Türkçe ile ve anlaşılabilir ifadelerle verilmeye çalışılmış.
  Bundan sonraki yazılarınızı takip etmeye çalışacağım.
  Tekrar elinize sağlık, diyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Sağlıcakla kalın.

  Yanıtla
  • 17 Mart 2018 tarihinde, saat 09:00
   Permalink

   Teşekkür ederiz. İyi okumalar dileriz Hüseyin Bey.

   Yanıtla
 • 27 Mart 2018 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  Açıklayıcı anlatımınız için teşekkürler. Örneklerle birlikte çok daha anlaşılır olmuş. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • 14 Eylül 2018 tarihinde, saat 09:23
   Permalink

   Teşekkür ederiz Ecem Hanım. Ne mutlu bizlere 🙂

   Yanıtla
 • 8 Ocak 2019 tarihinde, saat 14:29
  Permalink

  Bizim Bmg hocasından daha açıklayıcı ve akılda kalıcı bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler bu bilgileri paylaştığınız için 🙂

  Yanıtla
 • 18 Haziran 2019 tarihinde, saat 17:55
  Permalink

  elline saglık güzel yazmışsınız hocam D (Data) Flip Flop 1 bitlik bilgi nasıl kayıt ediliyor -d flip flop bilgi kaydı olmada calışmazmı ücret karşılıgıda olsa yardımcı olmanızı isterim

  Yanıtla
  • 19 Haziran 2019 tarihinde, saat 17:48
   Permalink

   Merhaba Emrullah Bey,

   Ne yazık ki hizmet verme olanağımız yoktur. Teşekkür ederiz.

   Yanıtla
   • 19 Haziran 2019 tarihinde, saat 20:23
    Permalink

    cevap verme nezaketiniz icin teşekkür ederim
    sizin gibi bir ustam olsa

    Yanıtla
 • 25 Mayıs 2020 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  Teknoloji de bazı meraklarımı giderdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • 25 Mayıs 2020 tarihinde, saat 20:13
   Permalink

   Rica ederiz Mehmet Bey.
   İyi günler, iyi çalışmalar

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Flip Flop Devresi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

10