Gözümüzün Aşina Olduğu Dünya Haritasının Aslında Hatalı Olması

Gözümüzün Aşina Olduğu Dünya Haritasının Aslında Hatalı Olması

Dünyamız sandığımız gibi görünmüyor. Şaka değil! Çoğu dünya haritası oranları yanlış gösteriyor. Peki bu neden böyle ve bu durum nasıl düzeltilebilir?

Dünya haritaları sayesinde denizlerimizin ne kadar geniş olduğu ve kıtaların şekli hakkında fikir sahibi oluyoruz. Bir ülkenin dünyanın neresinde olduğunu, ne kadar büyük olduğunu ve diğerinden ne kadar uzakta olduğunu biliyoruz.

Öyle düşünebilirsiniz! Ta ki ülkelerin temsil edilen büyüklükleri ile kilometrekare cinsinden alanlarını karşılaştırana kadar. Örneğin Rusya. Birçok haritada Afrika kıtası, Rusya’nın içine kolayca sığabilecek gibi görünüyor. Ancak gerçek boyutları karşılaştırırsanız, garip bir şey keşfedersiniz: Rusya’nın alanı 17 milyon kilometrekaredir. Ve Afrika? Yaklaşık 30 milyon kilometrekarelik alanıyla, neredeyse iki katı büyüklüğünde. Yani Afrika bölgesi Rusya’ya uymuyor, ancak gerçek olan tam tersi: Rusya bölgesi Afrika’da kolayca barındırılabilir. Afrika Rusya’nın neredeyse iki katıdır. Nasıl olabilir?

İlginizi Çekebilir: Valles Marineris: Güneş Sisteminin Bilinen En Büyük Kanyonu Nedir?

Her şeyden önce: Dünyanın sadece bir temsili değil, 200’den fazla farklı varyantı var. Her biri biraz farklı görünüyor, artıları ve eksileri var. Hiçbiri dünyayı tam olarak tasvir edemez. Özellikle bu haritalardan biri dünya imajımızı şekillendiriyor: birçok uygulamada ve internette karşılaşıyoruz ve buna Mercator projeksiyonu deniyor.

Mercator, Mercator projeksiyonunu geliştiren adamın soyadıydı. Geometride “Projeksiyon”, üç boyutlu bir nesnenin (burada küremiz) iki boyutlu bir yüzeye (dünya haritası) aktarılması anlamına gelir.

 

Dünya Haritası Yanlış mı?

Projeksiyonlarda çoğu haritacı, dünyanın yuvarlak yüzeyini düz bir harita olarak göstermeye çalışır. Bu, yanlış oranlar gibi hatalara yol açar. Okullarda çoğunlukla Mercator projeksiyonu denilen haritalar kullanılır.

Dünya Haritaları Neden Bu Kadar Farklı Görünüyor?

Dünya haritaları ile, projeksiyon sorunu en ciddi olanıdır, çünkü tam bir küresel yüzey bir düzleme yansıtılmalıdır. Bu nedenle, uygulamaya bağlı olarak kullanılan dünya haritaları için birçok farklı harita tasarımı vardır.

Amerika Gerçekten Ne Kadar Büyük?

Amerika Birleşik Devletleri, 9.83 milyon kilometrekarelik (Rusya ve Kanada’dan sonra) yüzölçümü ile ölçülen ve yaklaşık 331,4 milyon nüfuslu (Çin ve Hindistan’dan sonra) nüfusu ile ölçülen, dünyanın üçüncü büyük ülkesidir.

Hangi Ülke Ne Kadar Büyük?

Tablo – Alanlara göre özetlenen dünyanın en büyük 10 ülkesi.

Yer Ülke / Eyalet Toplam alanı
1. Rusya 17.098.242 km²
2. Kanada 9.984.670 km²
3. Amerika Birleşik Devletleri 9.833.517 km²
4. Çin 9.596.960 km²

Grönland Gerçekten Ne Kadar Büyük?

Kutuplara yakın ülkeler bu nedenle genellikle devasa alanlar olarak görünür. Örneğin Grönland (2,2 milyon km2), tüm Afrika kıtası (30.3 milyon km2).

Dünya Haritaları Her Zaman Aynı Mıdır?

Son 500 yıldır dünyanın her yerindeki çocuklar dünyanın ülkelerini hep aynı haritadan öğrendiler. Ama aslında dünyamızın tek bir doğru temsili yok. Çünkü her şey güçle ilgili. Çoğu yerde atlaslardan çok daha eski dünya haritaları kullanılıyor.

Kıtalar Gerçekte Ne Kadar Büyük?

Kıtaların alanı (milyon kilometrekare cinsinden)

Karakteristik   Milyon Kilometrekare Cinsinden Alan
Asya      44
Afrika    30
Kuzey Amerika  24
Güney Amerika  18

Hangi Dünya Haritaları Var?

Çünkü dünyaya bakmanın başka birçok yolu var.

  • Avustralya Merkezli Dünya Haritası.
  • Çin Merkezli Dünya Haritası.
  • Amerika Merkezli Dünya Haritası.
  • Afrika Merkezli Dünya Haritası.
  • Avrupa Merkezli Dünya Haritası.

Grönland Afrika’dan Daha Mı Büyük?

Geleneksel Mercator çizelgelerinde, Grönland neredeyse Afrika büyüklüğünde görünüyor. Aslında Afrika Avrupa’nın komşu kıtası Grönland’dan 14 kat daha büyüktür. 30.221.532 kilometrekarelik yüzölçümüyle Afrika, toplam yüzeyi 37.932.330 kilometrekare olduğu için neredeyse ay kadar büyük.

Karşılaştırıldığında Grönland Ne Kadar Büyük?

Grönland’ın toplam alanı yaklaşık 2.17 milyon kilometrekaredir. Afrika kıtasının tamamı neredeyse 14 kat daha büyüktür. Metnin başındaki gibi dünya haritalarında Grönland, diğer ülkelere kıyasla hala çok daha büyük görünüyor.

Kaynak: https://www.livescience.com/why-flat-world-maps-wrong

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözümüzün Aşina Olduğu Dünya Haritasının Aslında Hatalı Olması

0