Arabanın Egzozundan Neden Su Gelir? Ne Yapılmalıdır?

Arabanın Egzozundan Neden Su Gelir? Ne Yapılmalıdır?

Soğuk ya da sıcak havalarda araçların her zamanki performansını göstermemesi normal bir durumdur. Bunun dışında uzun saatlerdir çalışmakta olan otomobiller de sıkıntıya sebebiyet verebilir. Motor arızaları genel olarak bir soruna işaret eder, mutlaka dikkate alınmalıdır. Dikkate alınmadığı takdirde bu durum hayati sorunlara bile neden olabilir. Egzozdan su gelmesi de ciddi arızaların yaşanabileceği ihtimalini gösterir. Bu sebeple bu tür durumlarda önlem almak ve gerekeni yaptırmak en doğrusudur. Peki araba egzozundan neden su gelir ve bu tür durumlarda neler yapılabilir?

Araba Egzozundan Neden Su Gelir?

Arabalarda rastlanan egzoz su kaçırma probleminin aslında pek çok nedeni olabilir. Bunların ararlarında en yaygın olanı ise silindirik kapak contasının yanmasıdır. Silindir üst kapak contasında bir deformasyon olursa rutin işlevini yerine getiremez hale gelir. Bundan dolayı da motor yanma odasına su kaçar ve bu su egzozdan sızabilir. Bu durum hafife alınmayacak kadar önemli bir sorun olabilir. Derhal müdahale edilmelidir ve acilen tamir ettirilmelidir.

Egzozdan akan suyun bir diğer nedeni de sıcak ve soğuk suyun etkileşimde olmasıdır. Özellikle de kış aylarında yaşanan bu durumdan dolayı yoğunlaşma yaşanır ve egzozda su damlacıkları oluşur. Sonuç olarak bu damlacıklar genel olarak egzoz borusundan sızar. Bu durum herhangi bir sorun teşkil etmez fakat sorunun neyden kaynaklandığını bilmek gerekir. Aracın ateşlemesinde bir sorun varsa egzozdan yine sıvı dökülmesi meydana gelebilir. Bu sıvı çoğu zamanda yağdır fakat su olduğu düşünülür.

Önerilen Yazı: Araba Camları Nasıl Parçalanmıyor?

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Araba motorları genellikle su soğutmalı olarak çalışmaktadır. Bu soğutma sisteminde yer alan en önemli parçalar; su radyatörü, fan, termostat, fan müşürü, su pompası ve su hortumlarıdır. Soğutma suyunda kullanılmakta olan antifriz suda pas oluşumunu engellemektedir. Antifriz kullanılmazsa suda oluşan paslar hortumları ve su tapalarının radyatörünü çürütebilir. Bu durumda su sızıntıları gerçekleşir. Eğer bu durum fark edilmez ise, araç suyu olmadığından dolayı soğuyamaz ve araç hararet yapar. Silindir kapağı ve motor bloğu arasında bulunan conta ise yanar. Contası yanmış olan araçların problemi contanın yandığı kısma göre farklılık gösterebilir. Bu durumda su deposuna hava basılabilir ya da silindirlerin arası yandıysa da tekleme işlemi yapılabilir. Bir süre sonra yağ da suya karışmaya başlar. Bu durum çözülmez ve araç kullanıma devam ederse yatak sarar ve motor tamamen arızalanabilir. Bu tür durumlarda motorun tamamen yaptırılması gerekebilir.

Egzozdan Su Geliyorsa Ne Yapılmalı?

Egzozdan akan sıvı çoğu zaman sorun teşkil ediyor olsa da, bazı durumlarda önemli bir durum olmayabilir. Fakat bunun dışında elbette ki egzoz sızıntılarını ciddiye almak gerekir. Dikkat edilmediği takdirde önemli problemler doğurabilir. Egzozdan sıvı sızıntısı olduğu gözlemlendiği gibi aracı kullanmayı bırakmak en doğru seçenektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus suyun hangi sebepten dolayı akıyor oluşudur. Bunu anlamak için de öncelikle egzozdan akan sıvının su mu yoksa yakıt mı olduğunu anlamak gerekir. Akan sıvıyı koklayarak ne olduğunu anlamak gerekir. Daha sonra sıvının sürekli olarak akıp akmadığını bilmek gerekir. Aracı çalışır ve sabit durduğu zamanlarda takip etmek gerekir. Bunun dışında gelen sıvının araç sıcakken mi yoksa soğukken mi geldiğini de öğrenmek önemlidir. Bu tür durumları bilseniz de bilmeseniz de bir ustaya göstermek en doğru karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arabanın Egzozundan Neden Su Gelir? Ne Yapılmalıdır?

0