Radyasyon Nedir? Zararları ve Korunma Yolları Nelerdir?

Radyasyon Nedir?

Hayatımızda hızlı bir şekilde giren teknolojik cihazlarla birlikte radyasyon kavramı da artık sıradan hale gelmeye başlamıştır. Enerjinin yayılması, dağıtılması amacıyla kullanılan elektromanyetik dalgalar için tanımlanan radyasyon, her zaman için zararlı olarak algılanır. Özellikle korumasız kişiler için oldukça büyük risk içeren radyasyon, gelişim bozukluklarını da beraberinde getirebilir. Belirli bir dozun üstünde radyasyona sahip bölgelere, mekanlara bazı kişilerin alınmamasının sebebi de budur. Peki, radyasyon zararları nelerdir?

Radyasyon Zararları

Günümüzde her evde var olan internet, televizyon, telefon ve daha birçok teknolojik cihazın radyasyon içerdiği bilinir. Manyetik dalgaların devamlı olması ve insan beynine etki etmesi de dünyamızda kaçınılmazdır. Ancak genel çerçevede bakıldığında radyasyon seviyesi açısından çok büyük bir tehlike olduklarını söylemek zordur. Ancak sağlık kuruluşlarında bulunan tomografi, mamografi ve diğer cihazlardaki radyasyonların etki gücü çok daha yüksektir. Her alandaki binaların doğal radyasyon deposu haline gelmesi ise günümüzdeki beyin rahatsızlıklarının başlıca nedenleri arasındadır. Parçacık ve dalgacık olarak bilinen çeşitleriyle radyasyon, titreşimlerle enerji taşınması sağlar. En yüksek fark edilebilir olan radyasyon ışığı mor renkli olurken enerji artışına göre de değişimi olur.

Önerilen Yazı: SAR Değeri Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir?

Radyasyon zararları insan vücudunun büyük bir değişim yaşamasını dahi ortaya çıkarabilir. DNA parçalama gücüne sahip olan radyasyonun vücutta içinde hücre ölümleri gerçekleştirmesi ihtimal dahilindedir. Böylelikle kanser durumları da ortaya çıkarken dokuların doğal yapısından uzak hale getirilmesi son derece zararını gösterir. Ergenlik ya da çocukluk dönemlerinde kalıcı hasarlar ortaya çıkarabilir. Canlılarla bitkiler içinde zararı fazladır. Radyasyonu kuvvetli yapıların yanındaki alanlarda bitki bitmemesi ve ormanların giderek yok olması da bu durumla açıklanabilir. Radyasyonun en büyük etkileri arasında görme kaybı gelir. Hızlı bir şekilde katarakt durumları da buna bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca iç organlarda yaşanabilecek birçok kanser çeşidiyle de bağlantısı vardır.

Radyasyon Korunma Yolları Nelerdir?

Her ne kadar toplumsal hayat içerisinde kullanımı gerekli olan cihazların radyasyon etkisi yüksek olsa da ufak hamlelerle korunma sağlanabilir. Basit gibi görülse de düzenli olarak bu korunma yollarının uygulanmasıyla büyük bir katkı alınabilir. Kullanılmayan elektrik makinelerinin fişten çekilmesi radyasyon alımını azaltır. Elektrik israfıyla birlikte gelecek bu rahatlama kişi tarafından hemen hissedilebilir. Ayrıca LCD ekran kullanımları da radyasyon etkisinin çok daha az olmasını beraberinde getirecektir. Gerek televizyon gerek bilgisayarlarda LCD ekran seçimleri yapılabilir. Florasan lambaların kullanımı da ortamda olabilecek radyasyon yayılımının azalmasına katkı sunacaktır. Yatak odalarında ise mutlak surette televizyon, telefon gibi teknolojik cihazlar olmamalıdır. Cihazların gece boyunca kapalı tutulması da beyne gelecek etkileri azaltmaya yöneliktir. Yapılacak temel korunma yollarıyla yıllar içinde sahip olunacak etki arasında kıyaslamalar yapılabilir. Alışkanlık haline getirilecek bu işlemlerle radyasyona daha az maruz kalınması, sağlıklı bir vücudun elde edilmesinde söz sahibi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radyasyon Nedir? Zararları ve Korunma Yolları Nelerdir?

0