5G Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir?

5G Nedir?

Giderek gelişen teknoloji dünyasının yeni yüzlerinden olan 5G çok yüksek hızlarda veri aktarma sağlayacak olup internet kullanımında çığır açma potansiyeline sahiptir. Yeni 5.Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti ve Teknolojisi olarak tanımlanabilirken kablosuz telefon teknolojisinin ulaştığı son noktadır. Kıyaslanması açısından ifade etmek gerekirse 4G ile arasında 10 katı verim iletim hızı bulunuyor.

5G Ne İşe Yarar?

İlerleyen yıllarda tam olarak tüm dünya genelinde kullanılması beklenen 5G ne işe yarar sorusuna çok farklı pencerelerden yanıt bulunabilir. Teknolojinin geldiği son nokta kabul edilmesi de bu gerçeği gözler önüne seriyor. En yakın teknoloji olan 4G ile arasında 10 katlık bir farkın bulunması da aslında birçok şeyi gösteriyor.

Bununla birlikte çok daha hızlı bir şekilde veri iletişimi sağlayacağı bir gerçek. Yüksek hızda internet işlerinin yapılması, anında video indirilmesi, daha kapasiteli bir şekilde kullanımı kaçınılmaz hale getirecektir. Sanal dünyanın nimetlerinden yararlanmak isteyenler için bir fırsat olurken birçok sektörün internetten faaliyetlerine devam etmesine olanak tanıyacak. İşlerin internet ortamında yapılabilmesi, internetin hız ve kapasite özelindeki sorunlarının giderilmesi de yine 5G ile mümkün olacak.

Önerilen Yazı: GPRS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

5G Zararları

Mobil telefonların hücresel ağlar bazında yeniden yapılandırılması olup buna dair yeni kurallar konulmasıdır. Kapasite yükseltici unsurların kullanımı gerekli olacak. Ayrıca radyo frekansları ve antenlerin kullanımında da değişiklikler olacak. Yeni cihazlara gereksinim duyulurken işlemciler tamamen değişecek. Bu yeniden yapılanma durumu ise beraberinde insan sağlığını da riske atacak gibi duruyor. Çünkü yeni antenlerin ortaya çıkması, çok büyük kapsamlı değişimlerin yapılması radyasyon etkisini katlayacak. Bu durum ise dünya genelinde yeni radyoaktif dalgalar ortaya çıkaracak.

İnsan bedenine çok sert müdahale olması beklenirken gerek çevre örgütleri gerek insan hakları savunucuları tarafından 5G teknolojisi sert bir dille eleştirilmeye devam ediyor. İnsan sağlığının hiçe sayılarak teknolojik çalışmalarının yapılması da olumsuz sonuçların ortaya çıkarılacağını gösteriyor. 5G zararları nelerdir diye bakıldığında bütçe kullanımı da bunlar arasında sayılıyor. Yenilenen türlü yapılar ve kullanılması zorunlu cihazlardan ötürü çok büyük bütçelerin bu yeni teknoloji için harcanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda zararlarından olurken aynı zamanda 4G ile kıyaslandığında güvenlik zafiyetlerinin sayısı da oldukça fazla.

5G İnsan Sağlığına Tehdit Mi?

Çin, ABD, Japonya ve Güney Kore’de yerel bazlı 5G teknolojisi kullanılmaya başlanmış olup dünya üzerinde radyasyonsuz hiçbir yer kalmayacağı tahmin ediliyor. Ayrıca insan derisine etkisi bulunması, çeşitli hastalıkların çıkmasına neden olabileceği de öngörülüyor. Sağlık araştırmaları yapılmadan böyle bir teknolojinin kullanılması da çeşitli kuruluşlar tarafından eleştiriliyor. Ayrıca enerji ihtiyacının karşılanması da oldukça zor. Buna dair olarak mutlak surette yeni Nükleer Santral tesislerinin kurulacağı biliniyor.

1 milyonun üzerinde yeni baz istasyonu kurulacak olması da insan hayatını doğrudan etkileyen unsurlardan kabul ediliyor. Elektromanyetik dalgaların insan beynine ciddi zararları olacağı da vurgulanıyor. İnsan DNA’sı için bir tehdit olarak algılanması da ihtimal dahilinde. Ortaya çıkarabileceği değişikliklerden ötürü dünyanın kaos iklimine girmesi öngörülüyor. 2022 yılı itibariyle tam olarak kullanılması planlanan yeni nesil 5G teknolojisinin neler kazandıracağı veya neler kaybettireceği konusunda çalışmalar ise tüm hızıyla devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5G Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir?

0