VRF Klima Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

VRF Klima Sistemi Nedir?

Gerek çevre dostu olması gerek enerji tasarrufu sağlamasıyla tercih edilen VRF klima sistemi nedir sorusu sıklıkla dile getiriliyor. Konut ve ticari alanlarda kullanımı mümkün olurken VRF ifadesi İngilizce “Variable Refrigerant Flow” baş harflerinden geliyor. Bunun anlamı ise değişken debili soğutucu akışkan sistemleridir. Bunun çok daha net açıklaması ise sistem içerisinde akışkan debisinin ayarlanabilir olma durumudur. Bu sayede ihtiyaç duyulan kapasiteye göre klima ayarı yapılır. Tam ve net olarak ayarlama sayesinde tasarruf söz konusu olurken yeterlilik elde edilmiş olur.

VRF Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Özelliklerine ve sağladığı imkanlara geçmeden önce çalışma mantığına bakmakta yarar vardır. Öncelikli olarak dış ünite grubu ve buna bağlanan iç ünite yapısı bulunur. Hassas kontrollü özelliğe sahip otomasyon sistemi ve bakır boru diğer parçalarıdır. Bakır boruyla dış hatların iç üniteye bağlantısı aynı şekilde yapılır. Dış üniteden çıkış yapan gaz ve sıvının dolaşması sonucunda tekrar dış üniteye dönmesi evresidir. Her ünitenin ana boru hattına bağlanmasıyla kontrolleri de ayrı olarak bağımsız şekilde olur.

Önerilen Yazı: Buzdolapları Nasıl Çalışır? Termodinamik Çevrimleri Nasıldır?

Bu durumun olmasındaki yarar ise ihtiyaç duyulmayan alanlarda ya da zamanlarda iklimlendirme yapılmayacak olmasıdır. Buna ilave olarak DC inverter kompresörlerin ayarlanabilir olduğu da bilinir. Bu sayede mekanın ihtiyaç durumuna göre gaz debisi kişi tarafından ayarlanır. Daha düşük bir enerji tüketimiyle hizmet alımı sağlanır. Çok aşırı kapasite farkları olmadığı sürece ayarlama durumları sistem tarafından yapılır. İç ortam sıcaklığı 0.5 değişim durumuyla kontrol edilirken basınç sensörleri de ihtiyaç durumlarını belirler.

VRF Klima Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Sistem içerisinde R-401A olarak bilinen çevre dostu özelliğindeki soğutucu akışkanlar kullanılır. Akıllı İnverter teknolojisi olduğu da bilinirken işleyişleri oldukça basittir. Aynı dış ünite grubuna bağlanması durumu tek bir bakır boru hattıyla olurken birden fazla iç ünitenin bağlılığı bu şekilde sağlanır. Tek bir sistem üzerinden gelişmiş ısının geri kazanılması ve ısıtma-soğutma işlemleri yapılır. Ayrıca havalandırma işlemleri de aynı tek bir sistemle gerçekleşir.

Bu durumlarının hepsinin tek bir sistem işleyişiyle elde edilmesi sonucunda önemli düzeyde maliyetlerde azalma sağlanır. Enerji verimliliğinin arttırılmasına bağlı olarak VRF klima sistemi büyük avantaj getirir. Bunun haricinde var olan bölgesel iklimlendirme kontrolüyle tercihler ayarlanabilir. Sistem işleyişinin kendi ayarlarının yapılabilmesi ve kontrol durumunun her an mümkün olması da kullanımını arttırır. Çok daha büyük mekanlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Plaza ya da fabrikaların yanı sıra tiyatro salonlarında hastane ve havaalanlarında VRF klima sisteminden yararlanılır.

VRF Klima Sistem Çeşitleri

Dış ünite soğutulma durumuna göre hava soğutmalı ve su soğutmalı olarak VRF klima sistemleri ayrımı yapılır. Çok daha yaygın olmasıyla birlikte hava soğutmalı sistemlerde ısı transferleri fanların desteğiyle gerçekleşir. Kaynaktan gelen ısının suya aktarılması ve fan durumuna gerek olmaması ise su soğutmalı çeşidinde görülür. Dış ünite boyutları çok daha küçük olurken aynı zamanda verimlilik durumunun çok daha yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Önerilen Yazı: Isı Pompası Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VRF Klima Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

0