X-Ray Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

X-Ray Cihazı Nedir?

Xray cihazları günümüzde resmi kurumlara giriş sağladığımızda, hastanelerde veya havaalanı gibi önemli yerlere gittiğimizde içerisinde güvenlik amacı ile geçirildiğimiz alanlardır. X tanımı 1895 yılında Alman fizik profesörü ileride soyadını da sıkça duyacağımız Wilhelm Conrad Röntgen tarafından ortaya çıkartılmıştır. Bu duruma bağlı olarak, günümüzde X cihazlarına Röntgen denilmektedir. Wilhelm Conrad Röntgen, içerisinde vakumlanmış tüp cihazları üzerinde deneylerini sürdürürken dışarıya olan X ışınlarının birbirlerini geçirdiklerini gözetlemiştir.

Fakat ışınların yerinde kalması ve birbirlerini geçirmemesini sağlamak adına ortaya çıkartmış olduğu kurşun plakalar sayesinde ışınları tek bir yerde birbirine geçirmeden tutmayı başarabilmiştir. Yaptığı deneylerin olumlu sonuçlar sağlamasından sonra karısının elinin görüntüsünü almış ve X-ray cihazları üzerinden daha fazla gelişmeler elde etmek için farklı çalışmalar sergilemişlerdir.

Önerilen Yazı » Robotik Cerrahi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

X-Ray Cihazları Nasıl Çalışır?

X-ray cihazları maddenin yoğunluğuna göre bildirim sağlayabildiği gibi X ışınların bir araya getirilerek ortaya çıkartmış olduğu görüntülere denilmektedir. Sistem doğru orantılı şekilde cihazlarda bulunan X ışınları sayesinde ilerleme kat ediyorlar. Öncelik olarak detektör üzerinde bulunan sensörler görüntünün dilimli parçalarını oluşturuyorlar. Daha sonrasında görüntünün ana makineye yani monitöre yansıtılması için bütün kareler birleştirilerek yansıtılma aşamaları gerçekleştiriliyor.

Güvenlik alanlarında kullanılan X-ray cihazları da bunlara örnek gösterilebilir. Bandajlar sıra şeklinde geçen Bant üzerine yerleştirilmekte olan parçalarda belli atom derecelerine sahip ürünler bulunmaktadır. Bunların yoğunluk derecelerine göre bildirim alan X-ray cihazları çanta içerisinde yer alan ürünleri monitöre aktararak güvenlik güçlerinin merak etmiş oldukları bütün görüntüler anında aktarabiliyor.

Önerilen Yazı » Elektrokoter Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

X-Ray Cihazları Görüntü Kalitesini Nasıl Aktarıyor?

X-ray cihazların ilk üretimlerinde görüntü kaliteleri oldukça düşük şekilde bulunmaktaydı. Buna en iyi örnek ise fotoğraf makineleridir. Fotoğraf makineleri çıkış tarihlerinde görüntüleri bizlere siyah beyaz şeklinde yansıtmaktaydı. Fakat daha sonrasında gelişim gösteren teknoloji sayesinde bu ürünler gözle gerçekliği ayırt edebilecek renkleri bile kareye alarak bizlere anında görsel efekti sağlayabiliyorlar.

Aynı şekilde X-ray cihazları da başlarda siyah beyaz renk seçimleriyle hizmet sağlamaktaydı. Sürekli olarak gelişim gösteren teknoloji sayesinde çantanızda bulunan elemanların atom sıralamaları ve yoğunlukları tek bir cihazda toplanılarak renkli şekilde ürünleri bizlere yansıtabilmektedir. Atom numaraların X-ray cihazlarında toplanmasındaki temel amaç ise çanta veya diğer şeyler içerisinde bulunan ürünleri kolaylıkla ortaya çıkartmaktır.

Önerilen Yazı » Canan Dağdeviren Kimdir?

X-Ray Kullanım Alanları Nereleridir?

X-ray cihazların yoğunluk göstermiş olduğu alanlar genellikle devlet daireleridir. Güvenliğin üst düzey olduğu bütün bölümlerde bulunan X-ray cihazlar içerde yer alan konumların ve mevkilerin güvenliğini sağlamak adına kullanılmaktadır. Toplumun giriş yaptıkları AVM, otoparklar ve havalimanı gibi bölümlerde yaygınlık göstermektedirler.

AVM’lerde kullanılmalarındaki amaç topluma karışan kişilerin çantalarında veya üzerlerinde yaralayacak kesecek veya öldürecek ürünlerinin bulunmamasını sağlamaktır. Otoparklar ve havaalanlarında da kullanım türleri aynı sonuca bizi ulaştırıyor. Yani güvenliğin sağlanması ve insan hayatını kolaylaştırması amacıyla X-ray cihazları kullanımlarına gereksinim yetkililer tarafından duyulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X-Ray Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

0