Warren Buffett Kimdir? Hayatı ve Yatırımları Nelerdir?

Warren Buffett Kimdir?

Nebraska eyaletinin Omaha kentinde doğan Warren Edward Buffett, iş dünyasına en erken giriş yapan insanlardan bir tanesi konumunda. 1930 doğumlu olmasıyla birlikte hali hazırda Forbes Dergisi tarafından en zengin insanlar listesinde yer alıyor. Toplam servetinin 87 Milyar Dolar olduğu ifade edilen Amerikalı iş insanı Warren Buffett dünyanın en zengin insanı olmayı nasıl başardı?

Warren Buffett Hayatı

Daha çocukken ticari hayata eğimli olduğu bilinen Warren Buffett, ilkokul zamanlardan itibaren bir şeyler satmaya başlar. Dedesine ait olan bakkaldaki kolaları bile üstüne 5 cent kar koyarak satmayı başarır. Böylelikle ilk kez para kazanmış olan Buffett, henüz 11 yaşında hisse senedi almasıyla da ezberleri bozar. Hisse senetleri uzun süreli alarak daha yüksek kazançlar elde etmeye başlarken 14 yaşında da ilk kez gelir vergisi ödemiştir.

Önerilen Yazı » Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

Varlıklı bir aileye sahip olan Buffett’in babası ise 1942 yılında kongre üyeliğine seçilmeyi başarır. Sonrasında ailecek Washington’a taşındıktan sonra da lise hayatında da hep ticari yollarla para kazanmak vardı kafasında. 1945 yılına gelindiğinde arkadaşıyla birlikte pinball makinesi alarak bir berber dükkanının köşesinde oynatmaya başlar. Ardından farklı berber dükkanlarıyla da anlaşmalar yaparak işleri büyüten Warren Buffett’in satın aldığı arazilerin sayısı da her geçen yıl artmaya başlar.

Hisse senetlerinde gösterdiği başarılarından dolayı mezun olduktan sonra sigorta şirketleriyle çalışır. Analist olarak büyük başarılara sahip olurken New York’ta 2 yıl boyunca Grahaman-Newman Corp analisti olarak çalışmaya başlar. Daha 16 yaşındayken 50 bin Dolar civarında bir servete sahip olmayı başaran ticari dahi Buffett, 32 yaşında ise milyoner olmayı başarır. 1950’li yıllarda 7 farklı ortaklık şirketi kurup sonrasında hepsini tek bir çatı altında birleştirmeyi başarır.

Berkshire Hathaway Yükselişi

Berkshire Hathaway adındaki tekstil şirketine yatırım yapmaya 1960’lı yıllarda başar. 1964’te hissesi 80 dolar olan şirketin değeri her geçen gün artar. 2017 yılının son ayında hisse fiyatının 296 bin 400 Dolar olduğunu görülünce Buffer ekonomisi tabiri de anlam kazanır. Sonrasında ise çeşitli sigorta şirketlerine yatırımlar yaparak kazançlarını katlamaya devam eder. En iyi hamlesi ise 1980li yıllarda geldi. Coca Cola hisselerinin %7’lik kısmına satın aldı. 27 yıl boyunca devam eden yatırımlarla birlikte Coca Cola 16 katlık bir büyüme gerçekleşti. Bununla birlikte elde edilen kazanç ise %11 seviyelerinde oldu.

Önerilen Yazı » Kriptoloji Nedir? Ne İşe Yarar?

Warren Buffett Yatırımcı Kimliği

Çeşitli şirketlerin bir anda büyümesi ve öngörülebilir açıdan takip edilmesinde rakipsiz olan Warren Buffet, sayılı zenginler arasına girmesini çok çalışmaya bağlıyor. 2011 yılında ABD Başkanı olan Obama’nın ellerinden “Başkanlık Madalyası” almayı da başaran nadir insanlardan birisi. Bununla birlikte Bill Gates ile çok yakın arkadaş oldukları da biliniyor. 2008 yılında dünyanın en zengin insanı konumunda bulunan Buffet, çeşitli yardım kuruluşlarına düzenli olarak da bağışlar gerçekleştiriyor. Bunlardan en bilineni ise Bill ve Melinda Gates Vakfı’na yaptığı 31 Milyar Dolar tutarındaki bağışı. Çocukluluğundan itibaren devamlı kazanan nadir iş insanlarından olan Buffet, her zaman yükselmenin nasıl olabileceğine dair de çeşitli konferanslar veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Warren Buffett Kimdir? Hayatı ve Yatırımları Nelerdir?

0