3D (Boyutlu) Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

3D (Boyutlu) Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda üç boyutlu baskı kavramını açıklayarak, nasıl çalıştığı üzerinde duracağız. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilim insanları 3 boyutlu tasarımları her alanda hayata geçirmenin yollarını aramaktadırlar. 3 boyutlu baskı ile oluşturulan birçok şey insan hayatı başta olmak üzere canlıların hayatını kolaylaştıracak.

Örneğin, insanın kafatasından burun kemiklerine eklem yerlerinden diz kapaklarına kadar birçok kemik parçaları bu cihazlarla birlikte baskısı yapılarak monte edilebilecek. Sadece medikal alanla sınırlı kalmayan bu alan büyük makine parçaları veya robot parçalarını da üretebilecek. Bunların baskılarını ise gerekli hammaddelerle birlikte 3 boyutlu yazıcılar sağlayacak. Bu aşamada mühendislerin kullanımında olan bu cihazlar önümüzdeki yıllarda birçok kişiye ulaşması mümkün gözüküyor.

3D Baskının Çalışma Prensibi Nedir?

3d baskı teknik ifade olarak sanal ortamda tasarlanan dijital bilgilerin fiziksel objelere dönüştürme işlemine denmektedir. 3 boyutlu bir ürün elde edilmek isteniyorsa, ilk başta dijital olarak bir 3 boyutlu objemiz olmalıdır. Bu objeleri bilgisayarlarda CAD programları ile elde edebiliriz. Daha sonra tasarladığımız ve ürün haline getirmek istediğimiz nesneleri veri halinde bilgisayardan baskı cihazlarına aktararak baskı yaptırırız.

Lakin tasarlamak bazen çözüm getirmeyebilir. Bu durumda yapılması gereken ise daha önce modellenmiş olan bir ürünü 3D tarama cihazından taratarak üretmek mümkün hale gelebilir. Taratma işlemi ürün parçalarındaki hataları minimuma indirerek ürünün istenilen bir şekilde üretilmesine olanak sağlayacaktır. İşte burada bu yazımıza sponsor olan 3Dedi.com giriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3D (Boyutlu) Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

0