3D (Boyutlu) Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

3D (Boyutlu) Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda üç boyutlu baskı kavramını açıklayarak, nasıl çalıştığı üzerinde duracağız. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilim insanları 3 boyutlu tasarımları her alanda hayata geçirmenin yollarını aramaktadırlar. 3 boyutlu baskı ile oluşturulan birçok şey insan hayatı başta olmak üzere canlıların hayatını kolaylaştıracak.

Örneğin, insanın kafatasından burun kemiklerine eklem yerlerinden diz kapaklarına kadar birçok kemik parçaları bu cihazlarla birlikte baskısı yapılarak monte edilebilecek. Sadece medikal alanla sınırlı kalmayan bu alan büyük makine parçaları veya robot parçalarını da üretebilecek. Bunların baskılarını ise gerekli hammaddelerle birlikte 3 boyutlu yazıcılar sağlayacak. Bu aşamada mühendislerin kullanımında olan bu cihazlar önümüzdeki yıllarda birçok kişiye ulaşması mümkün gözüküyor.

3D Baskının Çalışma Prensibi Nedir?

3d baskı teknik ifade olarak sanal ortamda tasarlanan dijital bilgilerin fiziksel objelere dönüştürme işlemine denmektedir. 3 boyutlu bir ürün elde edilmek isteniyorsa, ilk başta dijital olarak bir 3 boyutlu objemiz olmalıdır. Bu objeleri bilgisayarlarda CAD programları ile elde edebiliriz. Daha sonra tasarladığımız ve ürün haline getirmek istediğimiz nesneleri veri halinde bilgisayardan baskı cihazlarına aktararak baskı yaptırırız.

Lakin tasarlamak bazen çözüm getirmeyebilir. Bu durumda yapılması gereken ise daha önce modellenmiş olan bir ürünü 3D tarama cihazından taratarak üretmek mümkün hale gelebilir. Taratma işlemi ürün parçalarındaki hataları minimuma indirerek ürünün istenilen bir şekilde üretilmesine olanak sağlayacaktır. İşte burada bu yazımıza sponsor olan 3Dedi.com giriyor.

3Dedi.com Nedir ve Ne İşe Yarar?

3Dedi, 3 boyutlu yazıcılar için tasarlanan ve imal edilen bir modelleme sitesidir. Belirli kalıplarla model üreten ve bu kalıpların dijital anlamda anlamlı olabilmesi için kolayca üretimi sağlanan ürünlerdir. Bu tür sitelerde oyuncak, hobi ürünleri, aksesuar gibi birçok alan mevcuttur. Genelde üretilemeyen ürünlerin taranarak veya tasarlanarak yazıcıdan çıktı alınması sağlanır. 3Dedi internet sitesi bu tür ürünleri modelleme yaparak bu sitede hazır olarak bulundurmaktadır.

Ayrıca Bakınız » 3B Biyo Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? 3D Yazıcı ile Organ Üretimi

Sitenin bir güzel tarafı da tasarlanmış ürünlerin ücretsiz ve ücretli olarak alıcıya ulaşmasıdır. Bu ürünlerden bir veya birkaç tanesini beğenen alıcalar bu ürünleri alarak ya da ücretsiz bir şekilde bilgisayarına veya sanal aygıtlarına indirerek yazıcıdan 3 boyutlu şekilde çıktı alabilir. Sitede her hangi bir sıkıntı veya problem olması halinde destek bölümü de mevcuttur. Her hangi bir konuda yardım alıp çıktılarınızı sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Gelecekte ise bu tür siteler ve imkanlar daha fazla olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3D (Boyutlu) Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

0