Giordano Bruno Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Giordano Bruno kimdir sorusu kısaca düşünce özgürlüğünü savunan ve bu sebeple öldürülen ilk seçkin bilim insanı şeklinde yanıtlanabilir. Giordano Bruno, 1548-1600 yılları arasında yaşamış rahip, filozof, gökbilimci ve aynı zamanda da okültistti. Rönesans felsefesine yön veren filozoflar arasında yer alıyordu. Şair kimliğiyle de edebiyatla yakından ilgileniyordu. 1548 yılında İtalya’da bulunan Nola kasabasında dünyaya geliştir. 

Soylu bir ailenin çocuğu olan Giordano Bruno, 16 yaşlarındayken “Domineken” adı verilen bir tarikatın üyesiydi. Tarikatta bulunduğu zamanlarda Tomasso tanrı bilimini incelemiştir. Bunun yanı sıra yeni ve eski filozofları okuyup inceleyerek kendini felsefe alanında geliştirmiştir. Kopernik sistemi ile tanışması, Hristiyanlık ile olan tüm bağlarını koparmasına neden olmuştur.

Önerilen Yazı » Stephen Hawking Kimdir? Stephen Hawking Hayatı

Kiliseye karşı bir tutumun içerisinde yer alması din sapkınlığı ile suçlanmasını beraberinde getirmiştir. 28 yaşına girdiğinde ise dinsizlik ve sapkınlık suçlarından dolayı hakkında dava açılmıştır. Buna rağmen Giordano Bruno düşüncelerinden vazgeçmemiştir. Ancak Engizisyon baskısına daha fazla dayanamayarak önce Roma’ya ardından da Kuzey İtalya’ya kaçmıştır.

Dinsizlik ile suçlanıyor olması gittiği yerlerde uzun süre kalmasına engel oldu. Cenevre, Güney Fransa, Paris ve Londra gibi birçok yeri görme imkanına sahip oldu. 1552 yılına gelindiğinde ise Sarbonne Üniversitesi’nde kürsü elde etme fırsatını yakaladı ve ardından birçok kitap çıkardı.

Düşüncelerinden Asla Taziz Vermeyen Filozof

Giordano Bruno, bir öğrencisinin daveti üzerine Venedik’e gitti. Venedik’te Galileo Galilei ile tanışmıştır. Sık sık verdiği konferanslar, Galileo ile olan fikir alışverişlerinin ilerlemesine katkıda bulunmuştur. Sonrasında eğitim verdiği bir öğrencisi ile çatışma yaşamıştır. Yaşadıkları çatışmanın sonucunda öğrencisi Bruno’yu Engizisyon’a ispiyonladı ve mahkeme tarafından ele geçirildi. Düşüncelerinden vazgeçerse affedileceği söylense de Bruno asla düşüncelerinden taviz vermedi.

Tanrıya saygısızlık ve ahlaksız suçlarından yargılandığı 8 yıllık bir hapis dönemi geçirdi. Uzun süren yargılanma sürecinin ardından kan akıtılmadan eziyet edilerek öldürülmesi kararına varıldı. Bu kararın ardından Giordano Bruno, 17 Şubat 1600 yılında diri diri yakılarak öldürülmüştür. Bu sebeple Giordano Bruno için “Düşüncelerinden canı pahasına da olsa asla taviz vermeyen bir filozoftur.” diye de belirtilmektedir.

Önerilen Yazı » Cahit Arf Kimdir? Hayatı, Eserleri

Giordano Bruno Eserleri

Giordano Bruno, yaşamı boyunca toplamda 4 adet eser bırakmıştır. Eserlerinden ilki 1582 yılında çıkan Il Candelaio (Şamdancı) adlı eseridir. 1584 yılında ise ikinci eseri olan Della Cause Principio et uno (neden, ilke ve birlik üzerine)  adlı eserini yazmıştır. Bu eserinin ardından da 1585 yılında De l’infinito universo et mundi (sonsuz evren ve dünyalar üzerine) kitabını yazmıştır.

Ölüm haberini veren yargıca “Ölümümü bildirirken siz benden daha çok korkuyorsunuz.” diyerek tarihe geçen Giordano Bruno, son olarak 1585 yılında De gl’heroici furori (yiğitçe öfkeler üzerine) adlı eseri kaleme almıştır. Giordano Bruno eserleri günümüzde de hala ilgi görmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giordano Bruno Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0