Film Dirençler Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Film Dirençler Nedir?

Bu yazımızda film direnç kavramını açıkladık. Bir direnç çeşidi olarak karşımıza çıkan film dirençler de, direnç şerit şeklinde yalıtkan bir gövde üzerine sarılmıştır. Bu amaçla isimlerine film direnç denmektedir.

İki tür film direnç vardır:

1) İnce film dirençler

2) Kalın film dirençler

1) İnce Film Dirençler:

Cam veya seramik silindirik bir çubuk üzerine “Saf Karbon”,”Nikel-Karbon”,”Metal-Cam tozu” karışımı “Metal oksit” gibi değişik direnç sprey şeklinde püskürtülür. Püskürtülen bu direnç maddesi, çok ince bir elmas uçla veya Lazer ışınıyla, belirli bir genişlikte spiral şeklinde kesilerek şerit sargılar haline dönüştürülür. Şerit sargıdan biri çıkarılarak diğer sargının sarımları arası izole edilir. Şerit genişliği istenilen şekilde ayarlanarak istenilen direnç değeri elde edilir.

film-direnc-nedir

2)Kalın Film (Cermet) Dirençler:

Kalın film dirençler, seramik ve metal tozları karıştırılarak yapılır. Seramik ve metal tozu karışımı bir yapıştırıcı ile hamur haline getirildikten sonra, seramik bir gövdeye şerit halinde yapıştırılır fırında yüksek sıcaklıkta pişirilir. Bu yöntemle hem sabit hem de ayarlı direnç yapılmaktadır.

film-direnc

Film Dirençlerin Başlıca Kullanım Alanları:

Film dirençler toleransı en küçük olan dirençlerdir. Yani, istenilen değer tam tutturulabilmektedir. Bu nedenle hassas direnç gerektiren elektronik devreler için çok önemli bir dirençtir. Ayrıca maksimum akımda bile değeri pek değişmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film Dirençler Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0