Kaçak Akım Rölesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kaçak Akım Koruma Rölesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kaçak akım rölesi veya kaçak akım koruma rölesi denince belki aklınıza elektrik sigortaları gelebilir ama aslında bu iki kavram birbirinden farklıdır. Kaçak akım koruma rölesi, yalıtım, tesisat vb. hatalardan dolayı kaynaklanan küçük değerde ama tehlikeli kaçak akımları algılayarak devreyi açarak, koruma sağlayan birimdir.

Kaçak Akım Rölesi Çalışma Prensibi Nedir?

Kaçak akım koruma rölesi, bir elektrik tesisatındaki hatlardan gelen ve giden akımların toplamının sıfır olması prensibine göre çalışır. Yani olması gereken şekilde yapılan tesisatlarda, gelen akımın meydana getirdiği manyetik alan, giden akımın meydana getirdiği manyetik alana eşittir. Böylelikle tesisatın bir veya üç fazlı olması bir önem arz etmeden işlemi yapmasını sağlar.

Önerilen Yazı: Akım Trafosu (Transformatörü) Nedir? Ne İşe Yarar?

Eşit ama ne oluyor diye düşündüyseniz, gelen ve giden akımlar birbirine eşit ise bileşke alan sıfır olur. Buda cihazın akım bobinine etki eden alan bulunmayacağı sonucu çıkar. Ancak tesisatın herhangi bir yerinden küçük bir kaçak akım varsa, gelen akım giden akıma eşit olmayacağından cihazın akım bobini üzerinde fark alanı meydana gelir ve bir emk endüklemesi gerçekleşir. Bu emk endüklemesi, kaçak akım koruma anahtarının açma sınırına (30 mA diğer adı insan koruma) ulaştığında devreyi otomatik olarak keserek oluşabilecek sorunları bertaraf etmiş olur. Ayrıca 300- 500 mA’de devreyi açan röleler bulunmaktadır. Bu da yangın koruma anahtarı olarak isimlendirilir.

Kaçak Akım Rölesi Nerelerde Kullanılmalıdır?

Kaçak akım rölesi çalışma prensibi gereği 30 mA değerlerinde hayat koruma, 300 mA değerinde yangın koruma özelliği ile elektrik tesisatında istenmeyen durumlara karşı koruma sağlar. Bu nedenle kaçak akım koruma anahtarı evde ve iş yerinde tesisatın ana girişine, yangın koruma anahtarları ise ana kolon hattı girişine bağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçak Akım Rölesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

0