RMS Değer Nedir?

Bu yazımızda RMS (Root Mean Square) Türkçe olarak karelerinin ortalamasını karakökü ifadesini açıklayacağız. Değişken bir akım veya gerilimin büyüklüğünü ifade etmenin bir yolu genliğini belirtmektir. Fakat, genlik bize akım veya gerilimin tepe değerini verir. Bazen, ortalama değeri bilmek daha faydalıdır. Basit anlamda tüm değerlerin ortalamasını almak fayda sağlamaz.

Periyodik bir sinüsoidal sinyal geriliminin ortalaması alındığında, pozitif yarı saykıldaki gerilim değeri takip eden negatif yarı saykıldaki gerilim değerleri tarafından yok edilirler. Ortalama gerilim değeri bu sebeple sıfır olur.

rms değeri nedir

Önerilen Yazı » PWM Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu sonuçtan kaçınmak için, tüm sayıların karesinin pozitif olduğu gerçeği kullanılarak bir işlem yapılır. Bu tür bir ortalama değeri bulmak için özel bir matematiksel yöntemle, önce bir periyot boyunca kaydedilen binlerce gerilim değerinin karesi alınır.

rms-formülü

Daha sonra karelerinin ortalaması bulunur. Son olarak da ortalamanın karekökü alınır. Elde edilen ortalama değerine karelerinin ortalamasının karekökü veya kısaca RMS değeri denir. Rms, İngilizce Root Mean Square ifadesinin baş harflerinden gelir. Bir sinüsoidal sinyalin rms değeri, tepe genliğinin 0.707 katıdır. Diğer bir ifadeyle, bir sinüsoidal sinyalin tepe genliği rms değerinin 1.4 katıdır.

Örnek verirsek;

Şebeke gerilimi 230 V denildiğinde, rms değerini söylemiş oluruz. Tepe genliği 1.4 x 230 = 322 V demektir. Burada bir önemli durum ise tepe genliği +- 322 V değerini alabilir. Bu nedenle, devre tasarımlarında kullanılan elemanları seçerken bu duruma dikkat edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RMS Değer Nedir?

0