Elektronik Nedir?

Elektronik Nedir?

Göçebe hayattan yerleşik hayata geçmeye başladıkça insanoğlu, daha rahat ve kolay bir şekilde hayatını sürdürmek istemiştir. İlk başlarda taşı, odunu sonra mekanik sistemleri kullanmıştır. Elektriğin bulunmasıyla yeni bir döneme girmiş. En son olarak elektronik alanın keşfedilmesiyle yeni bir gelecek inşa edilmiştir. Elektronik, en temel ifadeyle elementlerin dış yörüngelerinde bulunan serbest elektronların, atomun kararlı bir yapıya geçmesi amacı ile diğer atomlarla bağ yapması sonucu oluşan iletkenlik durumundan faydalanarak çeşitli donanımların üretimiyle ilgilenen bir daldır.

Silisyum, germanyum, ve galyum elementleri kullanılarak elektronik aletler üretilmektedir. Bu bakımdan elektronik ile uğraşan kişilerin bu elementlerin karakteristliği bilmesi işine yarayacaktır. Elektronik elemanlar bu elementleri kullanarak oluşturulan maddeler aralarında mikro veya nano boşluklar bırakılarak elektronların bu elementler arasında kuantum sıçramaları yani elektronların yörünge değiştirmesi sağlanarak mantıksal işlemler yaptırılır. Bilgisayarın ve elektronik cihazların temel çalışma prensibi bu ilkeye dayanır.

elektronik-nedir

Elektronik’in Gelişimi 17. Yüzyıldan Sonra Oldu

Sanılanın aksine elektronik çok eski çağlara dayanmamaktadır. Eski çağlardan bu yana elektronik ve manyetizma ile birlikte kullanılmaya çalışıldığı için aradaki farklar göz önüne alınmamıştır. Bu durumda elektroniğin gelişiminin 17. yüzyıldan sonra başlamasına sebep olmuştur. Şuan gelinen noktada ise elektronik alanı, Dünya’da etkin bir güce sahiptir.

Ayrıca elektronik, kablo, motor, jeneratör, batarya, anahtar, röle, transformatör, direnç ve pasif elemanlar kullanarak enerji üretimi, dağıtımı, anahtarlaması, saklaması ve dönüşümü ile uğraşan elektrik ve elektromekanik bilim ve teknolojilerinden de farklı bir dal olarak karşımıza çıkmaktadır. Sitemizde elektronik alanda birçok yazı kaleme alınmıştır. Onların bir kısmını aşağıda yer verdik. Merak ettikleriniz var ise sitemizde aratarak bulabilirsiniz.

• Transistör Kavramı: Tıklayınız.

• MOSFET Kavramı: Tıklayınız. 

• Direnç Kavramı: Tıklayınız.

• Kondansatör Kavramı: Tıklayınız.

• Bütün Teknik Yazılarımız: Tıklayınız.

 

2 thoughts on “Elektronik Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektronik Nedir?

2