Elektronik Nedir?

Elektronik Nedir?

Elektronik, en temel ifadeyle elementlerin dış yörüngelerinde bulunan serbest elektronların, atomun kararlı bir yapıya geçmesi amacı ile diğer atomlarla bağ yapması sonucu oluşan iletkenlik durumundan faydalanarak çeşitli donanımların üretimiyle ilgilenen bir daldır.

Silisyum, germanyum, ve galyum elementleri kullanılarak elektronik aletler üretilmektedir. Bu bakımdan elektronik ile uğraşan kişilerin bu elementlerin karakteristliği bilmesi işine yarayacaktır. Elektronik elemanlar bu elementleri kullanarak oluşturulan maddeler aralarında mikro veya nano boşluklar bırakılarak elektronların bu elementler arasında kuantum sıçramaları yani elektronların yörünge değiştirmesi sağlanarak mantıksal işlemler yaptırılır. Bilgisayarın ve elektronik cihazların temel çalışma prensibi bu ilkeye dayanır.

elektronik-nedir

Elektronik’in Gelişimi 17. Yüzyıldan Sonra Oldu

Eski çağlardan bu yana elektronik ve manyetizma birlikte kullanılmaya çalışıldığı için aradaki farklar göz önüne alınmadığından elektronik gelişimi 17. Yüzyıldan sonra başlamıştır. Şuan elektronik Dünya’da etkin bir güce sahiptir.

Ayrıca Elektronik, kablo, motor, jeneratör, batarya, anahtar, röle, transformatör, direnç ve pasif elemanlar kullanarak enerji üretimi, dağıtımı, anahtarlaması, saklaması ve dönüşümü ile uğraşan elektrik ve elektromekanik bilim ve teknolojilerinden de farklı bir dal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elektronik Nedir?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektronik Nedir?

2