Autodesk 123D Circuits: Elektronik Devre Simülasyon Programı

Yazdığımız devreleri ve kodları simülasyonlarla, yani fiziksel aygıtları kullanmadan test etmek istersek, simülasyon programlarını kullanmamız gerekmektedir. Aslında böyle yaparak fiziksel olarak kurduğumuz devremizde hata olması durumunda bunu bulmak veya çıkarmak zor olabilir.

Simülasyon programları ile daha hızlı çözümler elde edebiliriz. Simülasyon programları arasında ücretsiz olarak Autodesk 123D Circuits programını kullanabiliriz. Autodesk gibi büyük tasarım şirketinin bir programı olarak, her zaman gelişeceği aşikardır.

autodesk 123d circuits programı

Autodesk 123D Circuits Programı

Autodesk 123D Circuits programı kendi site arayüzünde kullanılmaktadır. Yani sitelerine üye olarak, ücretsiz bir şekilde kullanabiliyoruz. Bu sitede breadboard yani devre tahtası üzerinden devrelerimizi bu site aracılığıyla tasarlayabiliriz. Arduino kullanarak devrelerimizi programlayabiliriz ve yazdığımız kodları da test edebiliriz.

Autodesk 123D Programına Üye Olmak

İlk defa üye olacak arkadaşlarımız için bu site iki seçenek sunmaktadır. Ya mail adresi ve bilgilerinizi yazarak siteye üye olabilirsiniz veya Facebook üzerinden siteye giriş yapabilirsiniz. Mail adresi ve bilgileri girerek üye olacağız. İlk aşamada sağ-üst köşede “Sign Up” kısmına tıklarız ve karşımıza aşağıda resimdeki gibi bir pencere açılacaktır;

Açılan pencerede gereken yerleri doldurarak ileriz ve böylelikle kaydımızı standart bir şekilde yapmış oluruz. Üyeliğimizden sonra giriş yapınca karşımıza üç seçenekte simülasyon yapmamızı sağlayacak pencereleri görürüz. Bu seçenekler ile Elektronik devre simülasyonu için,  Circuitscribe ekipmanları için ve PCB yapımı için olduğunu görürüz.

123d circuits-uye-olma

Ayrıca alt tarafa doğru inersek, daha önce çalışan arkadaşların yaptığı çalışmaları da görebiliriz. Yeni bir proje yapmak istiyorsak, üst-orta tarafta “Create” yazan yere tıklayarak istediğimiz simülasyon paketini açarak simülasyonumuzu yapmaya başlayabiliriz.

123d circuits simülasyon

Yapacağımız projelerde bu simülasyon programını kullanabiliriz. Bu sebeple bu alanda çalışmalar yapacak arkadaşlarımıza yardımcı olması açısından bu programı ön izleme olarak açıklamak istedim. İlerleyen yazılarda bu program ile nasıl devre çizilir ve simülasyon yapılır bunu beraber öğreneceğiz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Autodesk 123D Circuits: Elektronik Devre Simülasyon Programı

0