Autodesk 123D Circuits: Elektronik Devre Simülasyon Programı

Autodesk 123D Circuits

Elektronik devreleri oluşturmak, yazdığımız devreleri ve kodları simülasyonlarla yani fiziksel aygıtları kullanmadan test etmek istersek, çeşitli simülasyon programlarını kullanmamız gerekmektedir. Bu simülasyonlar birçok açıdan yararlıdır. Elimizde fiziksel elektronik aygıtlar olmayabilir veya osiloskop gibi pahalı aygıtları alamayabiliriz. Simülasyon yaparak fiziksel olarak kurduğumuz devremizde hata olması durumunda bunu bulmak veya çıkarmak zor olabilir.

Bizde araştırırken birçok simülasyon programına denk geldik. Her biri birbirinden güzeldi. Lakin birisi diğerlerinden ayrıldı. Simülasyon programları arasında ücretsiz olarak bulduğumuz program; Autodesk firmasına ait 123D Circuits programıdır. Autodesk gibi büyük tasarım şirketinin bir programı olarak karşımıza çıkan bu programın ücretsiz sunulması gayet yerinde olmuş. Alt tarafta basit bir şekilde nasıl üye olup, kullanacağınızı da anlattık.

autodesk 123d circuits programı

Önerilen Yazı: Elektronik Prototipleme: Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Autodesk 123D Circuits Programı

Autodesk 123D Circuits programı kendi site arayüzünde kullanılmaktadır. Yani sitelerine üye olarak, ücretsiz bir şekilde kullanabiliyoruz. Bu sitede breadboard yani devre tahtası üzerinden devrelerimizi bu site aracılığıyla tasarlayabiliriz. Arduino kullanarak devrelerimizi programlayabiliriz ve yazdığımız kodları da test edebiliriz.

Autodesk 123D Programına Üye Olmak

İlk defa üye olacak arkadaşlarımız için bu site iki seçenek sunmaktadır. Ya mail adresi ve bilgilerinizi yazarak siteye üye olabilirsiniz veya Facebook üzerinden siteye giriş yapabilirsiniz. Mail adresi ve bilgileri girerek üye olacağız. İlk aşamada sağ-üst köşede “Sign Up” kısmına tıklarız ve karşımıza aşağıda resimdeki gibi bir pencere açılacaktır;

Açılan pencerede gereken yerleri doldurarak ileriz ve böylelikle kaydımızı standart bir şekilde yapmış oluruz. Üyeliğimizden sonra giriş yapınca karşımıza üç seçenekte simülasyon yapmamızı sağlayacak pencereleri görürüz. Bu seçenekler ile Elektronik devre simülasyonu için,  Circuitscribe ekipmanları için ve PCB yapımı için olduğunu görürüz.

123d circuits-uye-olma

Bir Diğer Program Araştırması: Online Elektronik Devre Simülasyon Programı

Ayrıca alt tarafa doğru inersek, daha önce çalışan arkadaşların yaptığı çalışmaları da görebiliriz. Yeni bir proje yapmak istiyorsak, üst-orta tarafta “Create” yazan yere tıklayarak istediğimiz simülasyon paketini açarak simülasyonumuzu yapmaya başlayabiliriz.

123d circuits simülasyon

Yapacağımız projelerde bu simülasyon programını kullanabiliriz. Bu sebeple bu alanda çalışmalar yapacak arkadaşlarımıza yardımcı olması açısından bu programı ön izleme olarak açıklamak istedim. İlerleyen yazılarda bu program ile nasıl devre çizilir ve simülasyon yapılır bunu beraber öğreneceğiz. İlgili siteye buraya tıklayarak gidebilirsiniz. 🙂

2 thoughts on “Autodesk 123D Circuits: Elektronik Devre Simülasyon Programı

 • 18 Kasım 2020 tarihinde, saat 10:14
  Permalink

  Autodesk 1234D çok güzel bir uygulamaya benziyor. Web sayfası adresini de ekleseydiniz daha iyi olurdu.

  Yanıtla
  • 22 Kasım 2020 tarihinde, saat 13:10
   Permalink

   Merhaba Onur Bey,

   Online yazan anahtar kelimemize koymuştuk ama düzenleyerek, daha görülecek şekilde yazdık 🙂
   İyi okumalar dileriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Autodesk 123D Circuits: Elektronik Devre Simülasyon Programı

2