Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino Nedir?

Arduino bulunduğumuz zamana damga vurmuş bir programlama platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Arduino içinde hazır olarak mikrodenetleyici, giriş-çıkış pinleri, osilatör vb. elektronik bileşenleri barındıran fiziksel dünyayı algılayan ve kontrol edebilmek için kullanabileceğiniz basit bir bilgisayarda diyebiliriz. Genel olarak teknik bir ifadeyle belirtirsek; kullanımı kolay, açık kaynak kodlu yazılım ve donanıma sahip bir mikrodenetleyici prototipleme platformudur. 

Geliştirme ortamına sahip basit açık kaynak bir fiziksel hesaplama platformu olması kullanıcılar için önemlidir. Çünkü açık kaynaklı yapısı sayesinde yazılımın kaynak koduna ve donanım bilgilerine erişiminin serbest olması ve isteğe göre değiştirilebilmesi anlamını taşımaktadır. Bu geliştirme platformunun içinde değişik Arduino kartlar, birçok farklı işlem yapmaya yarayan eklentiler ve program yazmaya yarayan Arduino IDE bulunur. Hatta siz de kendi Arduino kartınızı yapabilirsiniz.

Arduino-projeleri

Önerilen Yazı » Arduino UNO Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Arduino tarihinde de kısaca bahsedecek olursak, ilk defa 1995 yılında İtalya’nın Evrea şehrindeki Interactive Design Institute kurumunda öğretim üyeliği yapan Massimo Banzi tarafından dile getirilmiştir. Massimo Banzi’nin amacı öğrenci projelerinde kullanılmak üzere ucuz, kullanımı kolay ve güvenilir bir kart tasarımı yapmaktı. Bu amacını Malmö Üniversitesinden misafir olarak gelen ve benzer bir amacı olan David Cuartiellese ile ortaklaşa çalışarak Arduino’yu ürettiler.

Arduino üzerinde kullanılan eklentilerde değişik şekillerde üretilmektedir. Açık kaynak olmasıyla, çok farklı amaçlar için farklı eklentiler üretilerek tasarlanmaktadır. Bu eklentiler ve Arduino yapısıyla lehim, mikrodenetleyici devre kurulumu gibi çalışmalar yapılmayarak zamandan kazanılmaktadır. Böylelikle projelerimize daha hızlı bir şekilde prototipleyerek hayata geçirebiliyoruz.

Arduino ile ilgili proje yazılarımızı da okuyabilirsiniz;

1- Arduino ile LCD Ekran Kullanımı

2- Arduino ile Trafik Lambası Uygulaması – Arduino Projeleri

3- Arduino Vumetre Devresi ve Projesi: Ses Seviyesine Göre Yanıp Sönen Ledler

4- LCD Ekranlı Termometre Yapımı – Arduino Projeleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

0