Arduino Başlayanların İlk Projesi: Blink!

Arduino Başlayanların İlk Projesi: Blink!

Önceki yazılarımızda Arduino ne olduğunu, özelliklerini ve içinde bulunan Atmega328 mikrodenetleyiciyi açıklamıştık. Şimdi sıra Arduino ile ilk defa karşılaşan kişinin yapacağı ilk uygulamaya geldi. Bunun için gerekenler oldukça basit; bir adet Arduino Uno kartı ve yanında gelen veya herhangi bir yerden bulabileceğimiz USB kablosu.

Arduino İlk Projesi İçin Yapılacaklar;

İlk aşamada Arduino’muzu bilgisayarımızla haberleştirecek ve üzerinde kodlarımızı yazacağımız Arduino IDE kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Arduino IDE kurulumu için daha önce yazdığımız yazıya ulaşmak için Buraya tıklayınız.

Sonra Arduino UNO kartımızı USB yardımıyla bilgisayarımıza bağlayacağız.

Arduino IDE yükleme yaptığımızda USB sürücüleri de yüklendiği için, bilgisayarımız ile Arduino UNO arasında bir bağlantı olacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken bir yer ise, Arduino IDE üzerinden; Üst kısımdan Tools =) Board ==) Arduino UNO seçimi ve Tools =) Port =) COMx seçimi olacaktır. COMx değeri için bilgisayarımızdan “Aygıt Yöneticisi”ni açarak COM değerini öğrenebilirsiniz.

arduino board-port-secimi
Arduino Board ve Port Seçimi

Bu işlemleri yaptıktan sonra, Arduino IDE’de hazır bulunan blink yani yanıp sönen LED uygulaması için; File =) Examples =) 01.Basics =) Blink sekmelerine tıklayacağız;

arduino-blink-projesi
Arduino Blink Projesi

Ardından üst tarafta “Verify” ve “Upload” yaptıktan sonra Arduino UNO üzerinde 13.pinin yanındaki LED’in yanım söndüğünü göreceğiz. Eğer sizde gördüyseniz, ilk uygulamayı başarıyla yapmış oldunuz 🙂

verify ve upload yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino Başlayanların İlk Projesi: Blink!

0