El Wire Nedir? Neon Kablo Nedir?

El Wire Nedir? Neon Kablo Nedir?

İngilizce olarak kısaca El Wire olarak geçen Neon kablolar kısaca üzerlerine gelen alternatif akımla ışık çıkaran ve çeşitli alanlarda uygulanan giyilebilir kablolardır. Aslında Neon olarak belirtiyoruz lakin İngilizce olarak “Electroluminescent Wire” olarak geçiyor. Electroluminescent ifadesi ise Türkçe olarak bir anlamı koyulmamış. Bu sebeple parladığı için Neon olarak ülkemizde kullanılmaktadır. Hangi yapılardan oluştuğunu da alt tarafta açıkladık.

El Wire, ince bakır bir telin fosfor ile kaplanmış biçimidir. Alternatif akım uygulandığında etkileşime geçerek yanmasını sağlar. Çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Arabalarda, motosikletlerde, elbiselerde, ayakkabılarda ve daha birçok yerde bu kabloları görebiliriz. El Wire güzel özelliklerinde birisi de eğilip, bükülmesi hatta kesilerek kullanılmasıdır.

el-wire-nedir

El Wire-Neon Kablo Yapısı

El Wire, 5 temel elemandan oluşur. Alt taraftaki resimde görüldüğü gibi bakır bir ana yapı, onun üstünde fosfor ile kaplanan yapı, fosfor kaplanmış yapının üstünde de çok ince bakır tellerden sprial şeklinde bağlanmasıdır. Dördüncü olarakta temiz bir plastik koruma yapısı ve son olarakta PVC kaplama yapılarından oluşmaktadır.

neon kablo nedir

El Wire Neon Kablo Bağlantı Şeması

El wire elinizde var ise, bağlantı şeması alt taraftaki resimdeki gibidir;

el-wire-bağlantı-şeması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

El Wire Nedir? Neon Kablo Nedir?

0