Bilim Adamı: Alper Bozkurt Kimdir?

Alper Bozkurt: Böcekleri Robota Çeviren Bilim İnsanı

2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Dr. Bozkurt, yüksek lisansını Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği, doktora eğitimini ise Cornell Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde tamamladı. 2010 yılında North Carolina State Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başlayan ve Entegre Biyonik MikroSistemler Laboratuvarını kuran Dr. Bozkurt, mikro ölçekli alıcılar ve uyarıcılar ile biyolojik sistemlerin yeni mühendislik sistemleriyle kontrol edilebilmesi gibi konular üzerinde araştırmalar yapıyor.

Çalışmaları birçok defa CNN, BBC, Discovery Channel, National Geographic Channel, Reuters, New York Times, Wall Street Journal, The Economist, Scientific American gibi medya kuruluşlarının yayınlarına konu olan Dr. Bozkurt Karayip Korsanları filminin de yapımcılığını üstlenmiş Jerry Bruckheimer tarafından hazırlanan ve bir Walt Disney Pictures filmi olan G-Force için resmi danışmanlık yaptı. Böcekler ve hayvanlar üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çeken bilim adamı, böceklere yerleştirdiği sistemlerle onları kontrol edebiliyor.

alper-bozkurt-amerika

Önerilen Yazı: NASA Hubble’da Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı

Dr. Bozkurt ve ekibi Smart America Challenge sırasında gösterdikleri üstün başarı ile Beyaz Saray’da sunum yapmaya davet edildi. Dr.Bozkurt’un kazandığı ödüller arasında Drexel Calhoun Bursu, Cornell Donald Kerr Ödülü, North Carolina State Üniversitesi Rektörlük Özel Buluş Ödülü, North Carolina State Üniversitesi William F. Lane Mükemmel Eğitmen Ödülü ve ABD Mikro Devre Uygulamaları ve Kritik Teknolojiler Konferansı En İyi Akademik Çalışma Ödülü sayılabilir.

One thought on “Bilim Adamı: Alper Bozkurt Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Adamı: Alper Bozkurt Kimdir?

1