Thomas Edison Kimdir? Hayatı ve İcatları

Thomas Alva Edison Kimdir?

Çeşitli patentleri var olan Thomas Edison, 20.yüzyılının en başarılı bilim insanlarından kabul edilmektedir. Bilime inanan bir mucit olarak bilinen Edison, 1847 yılının 11 Şubat günü Ohio’da doğmuştur. Tam ismi Thomas Alva Edison’dur. Edison aslen Hollanda’dan Amerika’ya göçmüş bir ailenin evladı olarak doğmuştur. İlk öğretim yıllarında yaşadığı algılama sorunlarıyla mücadele etmiş. Ailesinin ve kendisinin maddi imkansızlıklarından dolayı bir süre hayatı zorluklarla geçmiştir. Bu zaman da yaşadıkları onu büyük oranda etkilemiştir.

Evlerinde var olan küçük bir bölümde kendisine ait kimya laboratuvarı kuran Edison, çeşitli çalışmalar yapmaya bu şekilde başlamıştır. Mors alfabesini öğrenen Edison’un ortaya koyduğu ilk eser ise telgraftır. Kendisine ait telgrafı yapmayı başarmış olması ise çeşitli cihazların ortaya çıkmasını da beraberinde getirmiştir. Çalıştığı trende kullanabileceği bir baskı makinası da yapmış olan Edison, bu sayede haftalık olarak çıkan gazete basımına başlamıştır. Ancak trende olan bir yangın sonucunda ise hem işini hem de işitme duyusunu kaybeder.

Önerilen Yazı: Akkor Ampul Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

1868 yılında kuracağı atölyeye kadar gerek Kanada gerek ABD’de telgrafhanelerde çalışırken New York’a taşınarak hayatını değiştirir. Ardından elektrik ve ampul üzerine çalışmalar yapmayı sürdüren ünlü bilim insanı kazandırdığı sayısız buluşuyla insanlık adına önemli hizmetler gerçekleştirilmesini sağlamıştır. 1931 yılında New Jersey’de ikamet ederken diyabet rahatsızlığından dolayı hayata gözlerini yumduğunda ise çeşitli cihazlarıyla ünlü bir mucit olarak tanınmaktaydı.

Thomas Edison İcatları Nelerdir?

Hayatının her evresinde farklı icatlar geliştiren Thomas Edison, yoklukla mücadele etmenin getirdiği sıkıntıları da her zaman yaşamıştır. Ancak ortaya koyduğu azim ve kararlılıkla her defasında çok daha gelişmiş özelliğe sahip ürünleriyle adından söz ettirmiştir. Thomas Edison deyince akla ilk gelen icat ise şüphesiz ki ampuldür.  Elektrik ve ampul bağlamında sayısız denemeler ortaya koyarken yepyeni buluşlarıyla da kendisinden sonra geleceklere bir nevi öncülük etmiştir.

Bununla bağlantılı olarak ise elektrik santralleri kurma fikrine de sahip olduğu yaptığı girişimlerle ortaya çıkarılabilir. Her ne kadar sonuçlandıramasa da elektrik santrallerinin birçok tekniğinin kullanabildiği görülmektedir. Günümüzde General Electric (GE) firmasını duymuşsunuzdur. Bu firmayı da kuran kişi Thomas Edison’dur. Kurulma amacı elektrik üretimi ve dağıtımını yapmasıydı. Şirketi zamanında Amerika’nın bu alanda tekel olmuş bir şirketi olarak tarihe geçmişti. Daha sonra GE farklı alanlara da yönelerek günümüzde çalışmalarını sürdürüyor.

Telgraf

Ortaya koyduğu ilk icatlar ise telgraf ve baskı makinasıdır. Daha çocuk sayılabilecek bir yaşta öğrendiği mors alfabesiyle iletişim kurma konusunda başarılı olmuştu. Telgraf cihazı ilk deneyimi olarak kabul edilirken haftalık gazeteleri bastığı baskı makinesini de belirli bir süre kullandı. Seslerin kaydedilmesini sağlayan fonografı ise 1877 yılında yine Thomas Edison tarafından icat edildi.

Ünlü mucit tarafından patentli olarak buluşunu yaptığı icatlar arasında radyo alıcıları ve şarjlı pillerde vardır. Ayrıca kolaylık ve pratiklik sağlayan el fenerleri de yine Edison tarafından icat edilmiştir. Elektrik temelli ürünlerin icat edilmesinde söz sahibi olan ünlü bilim insanının insan hayatını kolaylaştırdığını söylemek de yanlış olmayacaktır.

Sinema Temelleri: Kinetograf

Çeşitli boya malzemelerinin ortaya çıkarılmasında da imzası bulunan Edison’un sinemanın temellerini attığı da söylenebilir. Kinetograf olarak adlandırılan cihazın hareketli görüntüler çekebildiği bilinmekteydi. Her ne kadar çok basit bir işleyişe sahip olsa da hareketli görüntülerin sinemanın ilkleri olduğu da birçok otorite tarafından kabul edilir. Bundan dolayı sinemanın ilk temellerinin bu cihazla gerçekleştirildiği ya da bu cihazın vesile olduğunu söylemek söz konusudur.

Önerilen Yazı: Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Thomas Edison Kimdir? Hayatı ve İcatları

0