Bill Gates Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Bill Gates Kimdir?     

1955 yılının 28 Ekim günü zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bill Gates, dünyanın en başarılı iş insanlarındandır. Avukat bir babanın oğlu olmasının yanı sıra günümüzde “Amerikan Rüyası”nı gerçekleştiren kişi olarak da tanımlanır. Seattle doğumlu olan Bill Gates’in hali hazırda bu kadar başarılı olmasının ana sebeplerinden bir tanesi ise bilgisayar sevgisidir. Daha lisede derslerinden kaçarak bilgisayar odasında vakit harcamaya başlayan bir çocuğun Bill Gates’ten başkası olması düşünülemezdi.

Bill Gates Hayatı

1975 yılında kuracağı Microsoft isimli şirketinden önce ise General Electric isimli bir program yazdı. Bununla birlikte Paul Allen ile birlikte çalışmalarının sonucunda gerçekleştirdiği Traf-O-Data programıyla adını duyurmaya başladı. İlk kez 20.000 Dolar kazanırken Seattle özelinde trafik akışının düzenlenmesinde yardımcı oldu. Bir yandan kendisini devamlı geliştiren Gates, lise çağlarından itibaren ansiklopedileri bitirerek Harvard kabulü almaya başardı. Ancak dersler yerine video oyunlarıyla vakit geçirmeye başladı. Sonrasında ise yakın arkadaşı Allen ile çalışmaları ilerletti. Meksika’da var olan Altair için program yazdılar. Programın sorunsuz çalışması sonrasında ise birlikte Meksika’ya giderek programlama üzerine çalışmaya başladılar.

Önerilen Yazı: Bill Gates’den Uyarı: 1 Yılda 30 Milyon İnsan Ölebilir!

1979 yılında ise MITS şirketinin kapanması sonrasında geri dönüş gerçekleşti. Microsoft adı altında şirket kuran Gates, altın çağlarına Seattle’de yaşamaya başladı. IBM tarafından yaşanan yazılım sıkıntılarının aşılmasında rol oynadı. MS-DOS programlarını geliştirerek satışını yaptı. Lisansı alarak diğer bilgisayar şirketlerine de satışlar yapmaya başladı. Sektörde bir anda standart yazılım haline gelmesi için Bill Gates için vazgeçilmez bir durumdu. Bir yıl içerisinde 16 Milyon Dolarlık satış yapılması ise dikkatlerin çekilmesini beraberinde getirdi.

Apple Microsoft Rekabeti Başladı

Macintosh bilgisayarını tanıtan Apple ile Microsoft arasında rekabet artık su üzerine çıktı. Bill Gates tarafından geliştirilen Windows için kopya diyen Apple tarafından konu mahkemeye taşındı. Ancak 90lı yıllarda görüldüğü gibi kopyalama gibi bir durumun olmadığı ortaya çıktı. 1993 yılında ise 1 Milyonluk bir satış gerçekleştirildi. Artık Windows işletim sistemi bilgisayarların %85’i tarafından kullanılıyordu. Şirketine yatırımcı çeken Gates, halka arz durumlarıyla da büyümesini aralıksız devam ettirdi. 2008 yılında ise görevinden ayrılarak hayır işleri yapmaya başladı. Başta sağlık ve eğitim olmak üzere düşük gelirli insanlara yardımlar yapmayı amaç edindi.

Önerilen Yazı: Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

Bill Gates İcatları

Milyarlarca Dolarlık servetini miras olarak bırakmayacağını açıklayan Bill Gates, özellikle ortaya koyduğu icatlarıyla da adından söz ettiriyor. Bilgisayar işletim sistemi Microsoft ve Windows ile birlikte çeşitli programların üreticisi konumunda bulunuyor. Bilgisayarın yapısının günümüzde bu hale gelmesinde rol oynayan isimlerin başında geldiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Hayatı boyunca devamlı bilgisayar programları ve altyapıları geliştirmeye devam etmiş, uygulamalarıyla birçok farklı sektörde kolaylıklar kazandırmıştır. Bunların haricinde yaklaşık 1000 film kaydetme özelliğine sahip olacak Quattro da icatları arasındadır. Dokunmatik yapılı bilgisayarların da mucidi olan Gates, tüm saatlerin internet üzerinden kendi ayarlarını yapabilmesine de olanak veren kişi. İlerleyen yıllarda çok daha farklı konularda Bill Gates icatlarının ortaya çıkacağı da kesinliğini koruyor.

2 thoughts on “Bill Gates Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

 • 25 Aralık 2019 tarihinde, saat 21:43
  Permalink

  Sade dil anlatımı için teşekkürler, umarım herkes Bill Gates olabilir 🙂

  Yanıtla
  • 25 Aralık 2019 tarihinde, saat 23:38
   Permalink

   İyi okumalar Seher Hanım, belki bir gün siz olabilirsiniz.
   Teşekkür ederiz

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bill Gates Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

2