Immobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Immobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Immobilizer kısaca aracın güvenliğinin elektronik sistemlere korunduğu bir teknoloji ile oluşturulmuş sistemdir. Avrupa’da araba hırsızlığını artmasıyla ortaya atılan bu sistem, aracın çalınmalara karşı korunmasını en üst düzeyde sağlaması amacıyla ortaya çıkmıştır. 

Immobilizer Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Elektronik sistemlerin gelişmesi ile birlikte günümüzde araç kontaklarında özel sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler yaşanan hırsızlık olaylarını azaltmasının yanında caydırıcı bir özellik de taşımaktadır. 1944 yılında güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi amacıyla Frank Marugg, immobilizer sistemi için ilk adımı atmış, 1958 yılında da kendisi bu sistemin patentini almıştır. Araç hırsızlıklarında yaşanan artışla birlikte de bu sistemin araçlarda kullanılmasına başlanmıştır.

immobilizer-nasıl

Immobilizer Nasıl Bir Sistemdir?

1997 yılında İngiltere’de üretilen her araçta kullanılması standart hale getirilerek devlet tarafından desteklenmiştir. Immobilizer sistemi; elektronik dilinde motor kilidi olarak adlandırılan, araç (kontak) anahtarının yerinden çıkarılması ile birlikte motorun elektronik sistemler ile kilitlenmesini sağlayan, anahtarın tekrar yerine takıldığında motor kilidinin açılması için önceden belirlenen bir şifrenin sisteme gönderilmesi ile çalışan bir sistemdir.

İmmobilizer sistemi motorun kontak kilidine yerleştirilen elektronik bir sistem ile kontrol edilir. Bu elektronik sistemin bir anahtarı kontak kilidine iliştirilmiştir. Bu devre tamamlanmadan aracı çalıştırmak mümkün olmaz. Bu devre çoğu zaman anahtar ile ilişkilendirilmektedir. Bu tip araçlar düz kontak yöntemi ile çalıştırılamazlar. Fakat bazı vakalarda anahtar kopyalama gibi yöntemlerle araç hırsızlıklarının gerçekleşmesi ile birlikte otomobil üreticileri farklı sistemler uygulamaya girişmişlerdir.

Devamına alt taraftan ikinci bölüme geçerek ulaşabilirsiniz;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Immobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

0