Rondela Nedir? Ne İşe Yarar?

Rondela Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda makine elemanlarından birisi olan rondela hakkında bilgiler vereceğiz. Somun veya cıvata başı ile makine parçası arasında kullanılan ortası delik, genellikle halka biçiminde olan sacdan yapılmış parçalara rondela veya pul denir. Rondela; parçaların, cıvata, somun ve benzeri vidalı elemanlarla birbirine bağlanmaları sırasında, oturma yerindeki yüzeylerin zedelenmesini önleyen ve/veya bağlantının kısmen de olsa kendiliğinden gevşemesine engel olan, ortası delik metal makine elemanlarıdır.

Rondela Ne İşe Yarar?

Somunlar veya cıvatalar, kullandıkları yerlere göre kuvvetleri ve titreşimlerin etkisinde kalır. Bu titreşimlerin etkisiyle somun ve cıvatalar zamanla gevşeyebilir. Somun veya cıvatanın gevşemesi ise sorunlar yaratabilmektedir. Çünkü bazı makine parçaları hassas olduğu için, ayarları bozulabilir. Makine parçalarının birbirinden ayrılması sonucu ölümcül kazalarla beraber büyük mal kayıpları da olur.

İlginizi Çekebilir: Segman Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu sakıncanın oluşmaması için somun veya cıvatanın gevşememesi, bunun için de frenleme işlemlerinin yapılması gerekir. Bu frenleme işlemi de rondelalar sayesinde yapılır. Somun ya da cıvatanın gevşemesi fazla önem taşımıyor ve kontrol yönünden de gözaltında bulunuyorsa kısmi frenleme yapılabilir. Somun ya da cıvatanın çözülmesi çok sakıncalı ise kesin frenleme uygulanması gerekir.

Rondela’nın Kullanım Amaçları

Somunun oturacağı yüzey cıvata eksenine dikey değil de herhangi bir açı ile birleşiyorsa veya parçanın yüzeyi fazla pürüzlü ise kullanılır. Somunun zorlanmasını geniş bir yüzeye dağıtarak özellikle yumuşak gereçlerin (yumuşak maden, ağaç, sert kauçuk gibi vb.) birleştirilmesinde parçaya gelen basıncı azaltır. Böylece parçanın ezilmesi önlenir Bağlanan parçalardan, cıvata geçecek deliklerin çapı normalden büyükse kullanılır.

Rondela Malzemesi Nedir?

Rondelalar prensip olarak değmekte oldukları makine parçasının gerecinden yumuşak olmalıdır. Bu nedenle yumuşak çelik, bakır, pirinç, alüminyum, kurşun gibi gereçlerden yapılır.

İlginizi Çekebilir: Stirling Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rondela Nedir? Ne İşe Yarar?

0