Exciter (Motor Ateşleme) Nedir? Ne İşe Yarar?

Motor Ateşleme Nedir?

Bu yazımızda uçaklarda kullanılan Exciter (motor ateşleme) hakkında bilgiler vereceğiz. Ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız. Motorlar için giriş voltajı genellikle 115 V AC’dir. Bu değer ateşleme için çok düşük bir voltajdır. Bu sebeple Exciter kullanılır ve burada düşük voltaj yüksek voltaja çevrilir. Voltaj, bir transformatör ile önce 2000 Volt üzerine çıkarılır. Kapasitöre gelen bu akım ek bir transformatör ile çıkışta 20 bin Volta kadar yükselebilen bir gerilime çevrilir.

Yüksek çıkış voltajı ateşleme kablosu yoluyla bujiyle transfer olur. Sistemden geçen akım 1500 ampere kadar çıkar. Exciter da ki kapasitörler kısa aralıklarla (yaklaşık 1sn) deşarj olup kıvılcım üretirler. Exciterın bataryadan gelen 28 Volt doğru akımı kullanması gerektiği hallerde doğru akım inverterde alternatif akıma çevrildikten sonra Excitera girer.

Önerilen Yazı » Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

Kapasitörlerde biriken enerji boşaltma direnci tarafından deşarj edilir. Bakım sırasında, ateşleme sistemi üzerinde çalışırken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü sistemin enerjisi kesilmiş olsa bile, arızalı bir Exciter’da kapasitörde yüksek voltaj kalmış olabilir. Ayrıca buji ile bağlantı kesildiğinde exciter elemanlarını aşırı voltaja karşı koruyacak koruyucu direnç bulunur. Exciterdan sağlanan elektrik enerjisi joule olarak ölçülür. Motorda exciterden alınan enerji 2 ile 20 joule arasındadır. İlk bakışta küçük gibi görünen bu değerin, çok kısa zaman aralığında elde edildiği düşünürsek, üretilen bu gücün çok büyük olduğu daha iyi anlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exciter (Motor Ateşleme) Nedir? Ne İşe Yarar?

0