İş Yerinde Kullanılan İngilizce Deyimler

Bu yazımızda özellikle uluslararası şirketlerde çalışan insanların sıkça karşılaştıkları İngilizce deyimleri yazarak, açıklamaya çalıştık.

Keep track Nedir?

Türkçeye bir şeyin kaydını, bilgisini tutmak olarak çevrilir. Örneğin They are trying to keep track of project’s process. Onlar projenin süreçlerinin kaydını tutuyorlar anlamı çıkmaktadır.

As soon as possible (asap) Nedir?

Yapılan projelerde, çalışılan konularda belli bir süre vardır. Bu sebeple bir işin çabucak bitirilmesi istendiğinde sıklıkla gördüğümüz as soon as possible ifadesi Türkçe olarak mümkün olan en kısa sürede ifadesini içermektedir.

In the loop Nedir?

Bu ifade bir çevrim içinde olan kavramlarda bulunurken söylenir. Örneğin keep me in the loop dendiğinde beni haberdar et anlamı çıkar. Örneğin Let’s go with TeknolojiProjeleri, so it is in the loop. Yani TeknolojiProjeleri ile git böylece o da döngüde olsun.

Önerilen Yazı » Yeni Mezunlar İçin İşe Girmenin 10 Yolu

At the end of the day Nedir?

Her İngilizce ifade, okunduğu gibi bir anlam çıkarmaz. Özellikle deyimlerin anlamı farklı olabilir. Örneğin bu ifade de Türkçe olarak günün sonunda anlamı çıkmaktadır. Lakin bu deyimin ifadesi “önemli bir sonuca gelme” anlamını söylemektedir.

Big Picture Nedir?

Büyük resim anlamına çevrilen bu ifade bize, bir durumun her bir küçük detayını bakarak, inceleyerek büyük resme baktığımız ifade eder. Yani durumu bir bütün olarak ele alma ifadesi verir.  Örnek olarak; Even though we all have very specific tasks in the project, we shouldn’t lose the big picture.” Evet, her birimiz bu projenin yalnızca bir kısmı ile ilgileniyoruz; ancak, bütün projeyi düşünerek hareket etmeliyiz.

The bottom line Nedir?

Bu ifade Türkçe karşılığından oldukça farklıdır. Bir konuşmaya başladıktan sonra önemli bir kısma gelmek istediğinizde bu ifadeyi kullanabilirsiniz. Yani uzun lafın kısası gibi düşünebilirsiniz. The bottom line is… şeklinde kullanılır.

Get down to business Nedir?

Bir konu anlatılırken, o konunun dışına ara ara çıkılır. Lakin bu çıkma çok fazla olduysa ve yeniden ana konuya dönmek isterseniz bu ifadeyi kullanırsınız. If the introductions are over I’d like to get down to business. (Herkes kendini tanıttıysa işe koyulalım. Konumuza dönelim.)

Bu yazımızı sürekli güncelleyerek, iş yerlerinde kullanılan deyimleri ekleyeceğiz. Sizinde bildikleriniz var ise bize alt taraftan yorum atarak belirtebilirsiniz. Umarız işinize yarar. İyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Yerinde Kullanılan İngilizce Deyimler

0