Modbus Haberleşmesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Modbus Haberleşmesi Nedir?

Modbus Haberleşmesi  PLC’ler  de kullanılmak üzere 1979 yılında  Modicon tarafından  geliştirilen seri iletişim protokolüdür. Modbus’ın açık bir protokol olmasıyla beraber herhangi bir telif ücreti gerektirmiyor olması çok tercih edilmesindeki etkenlerden. SIMATIC  S7-1200 de noktadan noktaya haberleşme RS485 ve RS232 ile sağlanmaktadır. S7-1200’lerde 3 adet haberleşme modülü eklenebilmektedir.  TIA Portal da Modbus kütüphanesi kullanılarak haberleşme modülleri slave veya master olarak kullanılabilmektedir.

RS232- CM1241 haberleşme modülü ile yapılmaktadır. RS232 protokülü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmakla beraber çok uzun mesafelerde kullanılmamaktadır. Yanlız bir bağlantı yapılır, birden fazla bağlantı yapılırsa veri  kaybı yaşanır. RS485- CM1241 haberleşme modülü ile yapılmaktadır. RS485 protokülü çoklu haberleşmeye ve uzun mesafe haberleşmeye izin vermektedir.

Tia Portal da Modbus haberleşmesi için takip edilecek sıralama;

Communication → Communication Processor → Modbus

Önerilen Yazımız: PLC Nedir? Ne İşe Yarar?

MB_COMM_LOAD bloğu Modbus haberleşmesinde hem master hem de slave tarafında kullanılmaktadır.

Haberleşme modülünü seçmek için kullanılan MB_COMM_LOAD bloğu ilk program çeviminde çağrılmalıdır. Bir kez kullanılması yeterlidir. Hardware bölümğnde sisteme eklenen haberleşme modülümüzün seçimini “PORT” parametresi üzerinde yapılmaktadır. Tüm haberleşme parametrelerinde Baud (iletim hızı) ve Parity aynı olmalıdır.

Eğer kullanacağımız PLC Master olacaksa Modbus_Master bloğu kullanılır.

REQ  → Haberleşmeyi etkinleştirir.

MB_ADDR → MODBUS-RTU istasyon adresi.

MODE → 0= OKUMA 1=YAZMA

DATA_ADDR → Modbus başlangıç adresi

DATA_LENG → Modbus veri uzunluğu

DATA_PTR → Master da alınan ve gönderilen dataları tanımlar.  “Optimized block Access” özelliği devre dışı bırakılan global veri bloğu kullanılmalıdır.

Eğer kullanılacak PLC Slave olacaksa Modbus_Slave bloğu kullanılmalıdır.

MB_ADDR → MODBUS-RTU istasyon adresi.

MB_HOLD_REG → Modbus slave verilerini tutar.

Samed Gençkaya

2017 Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisi mezunuyum. Otomasyon alanında çalışmayı sevdiğim için Mekatrotek Otomasyonda çalışmaktayım. Aynı zamanda Girişim Hareketi Beyoğlu Direketörlüğünü yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modbus Haberleşmesi Nedir? Ne İşe Yarar?

0