Sürekli Gördüğünüz Şirketlerin Logoları ve Anlamları

Şirketlerin Logoları ve Anlamları

Logolar, şirketler ve markalar için insanlara gösterdikleri güçlü yapılarıdır. Birçok logo içinde gizli bilgiler barındırmakla beraber, çeşitli anlamlara gelmektedir. Bu yazımızda şirket ve markalara ait bazı logoların ne gibi anlamlar içerdiğini yazdık.

BMW Logosunun Anlamı

BMW otomobil markasınnı alışık olduğumuz logosunu resimde görebilirsiniz. Bu logo markanın havacılık geçmişini yansıtmaktadır. Logo içinde bulunan mavi/beyaz renkler bir pervanenin dönüşünü, bu sırada havanın pervanenin içinden geçmesini temsil etmektedir. Nereden geliyor bu havacılık diyebilirsiniz. BMW şirketi, İkinci Dünya savaşında Alman ordusu için uçak motorları tasarlamaktaydı.

Adidas Logosunun Anlamı

Hepimizin bildiği bir başka logo da Adidas firmasının logosudur. Aslında bu logo en başta üç çizgiden oluşan bir logoydu ve şirketin o zaman açıklamasına göre bu çizgilerin bir anlamı yoktu. Daha sonra logoların önemi daha belirgin olmaya başlayınca Adidas logosunu yeniden tasarladı. Bu logonun anlamı ise zorlukların üstesinden gelerek tırmanılan bir dağı sembolize ediyor.

SONY Vaio Logosunun Anlamı

Sony Vaio’ya ait logo güzel ve anlamı olan logolardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Resimde de gördüğünüz gibi Vaio ifadesindeki v ve a harfleri analog bir sinyali resmederken, i ve o harfleri ise dijital sinyallerdeki input (giriş)  ve output (çıkış) sinyalini temsil ediyor. Buradaki bir diğer ayrıntı ise vaio ifadesi ile analogtan dijitale geçen teknolojinin evrimini de temsil etmesidir.

Amazon Logosunun Anlamı

Bir şeyler alabildiğimiz, alış-veriş yapabildiğimizi online ticaret sitesi Amazon’un logosu da kendine has bazı ifadeler içeriyor. Amazon ifadesinin altındaki ok işareti ilk başta gülümsemeyi ifade ettiğini algılatıyor. Ayrıca a harfi ve z harfini işaret etmesiyle firma a’dan z’ye istediğiniz her şeyi buradan bulabilirsin ifadesini de bilinçaltımıza yerleştiriyor.

Mercedes-Benz Logosunun Anlamı

Araba firması Mercedes-Benz aynı BMW gibi eski yıllarda Alman ordusu için çalışmış bir şirket. Şirketin logosu da firmanın aktardığına göre oldukça iddialı. Üç kollu yıldız şekline sahip logo şirketin bir yıldız olduğunu ayrıca havaya, suya ve karaya hükmeten üç işarete sahip olduğunu belirtiyor.

Toyota Logosunun Anlamı

Araba markası olan Toyota’nın logosu mantıklı ve üzerinden düşünülmüş bir logo olarak karşımıza çıkıyor. Toyata logosunda yer alan üç halka ile oynayarak Toyota kelimesindeki bütün harfleri bulabiliyorsunuz. Resimde bu durumu görebilirsiniz.

FedEx Logosunun Anlamı

Fedex, kargo ve lojistik hizmeti sunan bir şirkettir. Logosu keskin ifadelerle oluşturulmuştur. Logosunda gizli ifade ise turuncu renklerde yer alan E ve x ifadesinin arasındaki boşluğa bakarsanız bir ok işareti göreceksiniz. Bu ifade ise şirketin ilerlemesini ve keskinliğini tesmil ettiğini belirtiyorlar.

NBC Logosunun Anlamı

NBC bir televizyon kanalı olarak biliyor olsakta aslında onlar ilk renkli televizyonları üreten bir firmanın da sahibidirler. Bu sebeple NBC’nin tavus kuşunu andıran logosunda çok fazla renk bulunmaktadır. Amaçları ise renkli televizyonları üretirken, renkli televizyonu olmayan kişilerin neler kaçırdıklarını göstermek istemesiymiş. Bu sebeple de logosunda oldukça fazla renk koymuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürekli Gördüğünüz Şirketlerin Logoları ve Anlamları

0