Kendi Kendine Kod Yazabilen Yapay Zeka

Geleceği etkileyecek çalışmaları paylaşıyoruz. Birbirinden farklı çalışmalar bizi hem sevindiriyor hem de korkutuyor! İngiltere’de yapılan bu çalışma, diğer çalışmalardan oldukça farklı! Microsoft’un Araştırma Merkezi çalışanları ile Cambrigde Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar belkide geleceği etkileyebilecek bir projeye imza attılar. Bu projeye göre araştırmacılar kendi kendine kod yazabilen bir yapay zeka geliştirdi.

DeepCoder adı verdikleri bu yapay zeka, basit düzeydeki satırları kendi başına kodlayabiliyor. DeepCoder’ın öğrenme kapasitesine sahip olmasından ötürü, ilk aşamada varolan yazılımları kullananarak kodları tanımış ardından bu kodları kullanarak kendi başına kodlar yazabilmeyi başarmış.

Önerilen Yazı » Yapay Zeka, Çelikten Daha Güçlü Metalik Cam Tasarladı!

Dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) çalışan Doç. Dr. Armando Solar-Lezama, kod yazan yapay zekaların yazılması imkansız olarak görülen sistemlerin altından kalkabileceğini düşünüyor. Şimdilik sadece belli bir miktar satır sayısına ulaşabilen DeepCoder’ın geliştirildiği açıklandı. DeepCoder’ın yaratıcıları korkacak bir şeyin olmadığını sadece yapay zekanın yazılımcıların yükünü hafifleteceğini ifade etti. Bu sayede yazılımcıların daha sofistike işler için zamanları olacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kendi Kendine Kod Yazabilen Yapay Zeka

0