Geleceği Etkileyebilecek Bir Çalışma: Kendi Kendine Kod Yazabilen Yapay Zeka

İngiltere’de yapılan bir çalışma, diğer çalışmalardan oldukça farklı! Microsoft’un Araştırma Merkezi çalışanları ile Cambrigde Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar belkide geleceği etkileyebilecek bir projeye imza attılar. Bu projeye göre araştırmacılar kendi kendine kod yazabilen bir yapay zeka geliştirdi.

DeepCoder adı verilen yapay zeka, basit düzeydeki satırları kodlayabiliyor ama öğrenme kapasitesine sahip olmasından ötürü, ilk aşamada varolan yazılımları kullanan yapay zeka daha sonra bunları kullanarak kendi başına kodlar yazabildiği açıklandı. 

Dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) çalışan Doç. Dr. Armando Solar-Lezama, kod yazan yapay zekaların yazılması imkansız olarak görülen sistemlerin altından kalkabileceğini düşünüyor. Şimdilik sadece beş satır oluşturebilen DeepCoder’ın geliştirildiği açıklandı. DeepCoder’ın yaratıcıları da yapay zekanın yazılımcıların yükünü hafifleteceğini ifade etti. Bu sayede yazılımcıların daha sofistike işler için zamanları olacağı belirtildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geleceği Etkileyebilecek Bir Çalışma: Kendi Kendine Kod Yazabilen Yapay Zeka

0