Foto Direnç (LDR) Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılır?

Optik sensör gurubuna giren foto dirençlere daha yaygın olarak LDR (Light Dependet Resistance) denir. Ortamdaki ışık şiddetine karşı direnç değerinde değişim gösterir. Direnç değeri aydınlıkta azalan, karanlıkta ise artan elemana foto direnç denir.

Tam aydınlıkta (üzerine güneş ışığı düşüyorken) direnç değeri 5-10 Ω değerine kadar düşerken (nerdeyse tam iletken durumu) tam karanlıkta 200 MΩ gibi yüksek direnç gösterir. Bu özelliği sayesinde ışık değişimi ile kontrol etmek istenilen tüm devrelerde kullanabilir. Özellikle gece lambaları ve sokak lambalarında kullanılmaktadır.

foto-direnc

Foto Direncin Çalışması

Kalsiyum sülfat ve kadmiyum selenid gibi bazı maddeler üzerlerine düşen ışık ile ters orantılı olarak direnç değişimi gösterir. Bu tür maddeler yalıtkan bir taban üzerine yerleştirilir ve içinde ince sarmallar halinde iletken bir tel geçirilir.(çoğunlukla olarak bakır).bu iletkenin iki ucu dışarıya çıkartılarak elemanın ayakları teşkil edilir. Son olarak elemanın yüzeyi saydam bir madde ile kaplanır böylece ışık geçirirken dayanımı artırılmış olur.

ldr-yapısı
LDR’nin yapısı ve sembolü

LDR’nin üzerine ışık düştüğünde Kalsiyum sülfat veya kadmiyum selenid gibi ışığa hassas maddelerin son yörünge elektronları serbest hale geçer ve direncin düşmesini sağlar. Işık şiddetine bağlı olarak serbest elektron sayısı artacağından direnç de aynı oranla düşme gözlemlenir. Işık şiddeti azalırsa yukarda anlatılan işlem tersine dönecek ve dirençte yükselme olacaktır.

Foto Direncin Sağlamlık Kontrolü

Avometrenizi ohm kademesine getiriniz. Foto direnci avometrenize bağladıktan sonra üzerine bir el feneri yardımı ile ışık tuttuğunuzda direncinin azaldığını ve üzerine bir kalem kapağı veya benzeri bir nesne ile kararttığınızda ise direncin arttığını gözlemlemeniz gerekiyor. Eğer direnç değişimi anlatıldığı şekilde oluşuyorsa, LDR sağlam, farklı bir şekilde ise arızalıdır.

Kaynak: Elektriksel Olmayan büyüklüklerin elektriksel Yöntemlerle Ölçülmesi Ders Notları

Foto Direnç (LDR) Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • 8 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:44
  Permalink

  Elinize sağlık güzel proje olmuş. LDR ile birçok proje yapılabilir.

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   8 Kasım 2017 tarihinde, saat 14:33
   Permalink

   Teşekkür ederiz Mesut Bey. Evet birçok proje yapılabilir.
   İyi çalışmalar dileriz.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Foto Direnç (LDR) Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılır?

2