Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi

Gündelik hayatta birçok kişi pek umursamadan farklı cihazlar ve sistemler nedeniyle sürekli bu şekilde elektrik tüketmektedir. Fakat birçok kişi de her ay sonunda karşılaştığı elektrik faturasıyla ev veya işletmesinde şaşkınlık yaşamaktadır. Bu noktada aslında her abone faturada bulunan değerleri göz önünde bulundurarak, kendi aylık elektrik tüketimini hesaplayabilir ve cihaz kullanımlarını göz önünde bulundurarak da elektrik faturası hesabı yapabilir. 

Elektrik faturalarında hesaplama gerçekleştirmek için faturalar üzerinde bulunan en önemli kavramlardan biri olan kWh birimi göz önünde bulundurulmalıdır. Kilowatt birimi saat ile birlikte çarpılarak elde edilen kilowattsaat(kWh) gibi bir değer ortaya çıkarır ve bu değer bir cihazın saatlik güç tüketimini ifade eder. Bu noktada da evinizde kullandığınız cihazları incelerseniz, etiketleri üzerinde cihaz gücünü ifade eden kilowatt(kW) ifadesi yer alır. Bu sayede cihazın kaç saat çalışma gösterdiği ile kilowatt değerleri çarpıldığında, kilowattsaat birimi elde edilir. Örneğin, bir buzdolabı için 0.6 kW gibi bir değer ifade edilmiş ise bu buzdolabı 24 saat süre içerisinde 0.6×24 yani 14,4 kWh (kilowattsaat) elektrik tüketecektir.

Önerilen Yazı: Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Kilowattsaat(kWh) birimi elektrik hesaplaması için çok önemli bir birim oluşturduğundan dolayı elektrik faturası hesaplamalarında da bu birim kullanılır. Çünkü günümüzde elektrik şirketleri tarafından standart olarak elektrik tarifesi kapsamında belirlenmiş rakamlardan faydalanarak hesaplama yapılır. Resmi olarak 2020 Temmuz ayında belirlenmiş rakamlara bakıldığında da ev kullanıcıları için elektrik birim fiyatı yani kWh başına vergi ve fon dahil fiyat 0,71023 TL/kWh olarak ifade edilmektedir. Bu standart rakam ticari kullanıcılar için de 0,94449 TL/kWh olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar ne yazık ki artmaktadır.

Elektrik faturalarınızı incelediğinizde faturalarınızda bir tüketim kısmı yer alır ve bu tüketim kısmı birim fiyat ile çarpılarak, vergisiz bedel ortaya çıkarılır. Sonrasında bu bedel üzerine vergiler, fonlar, TRT payı, tüketim vergisi ve KDV eklenerek fatura tutarı net olarak belirlenir. 

Aylık Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Bir konut için aylık elektrik tüketimi hesaplaması gerçekleştirilmek istendiğinde, klasik olarak her gün kullanılan elektrikli eşyalar göz önüne alınmalıdır. Bu açıdan düşünüldüğünde;

  • Televizyon ve uydu alıcısı günlük ortalama 6 saat yani ayda 180 saat kullanıldığında, takriben 0,15 kW üzerinden her ay 27 kWh/ay elektrik kullanır. 
  • A++ klasik bir buzdolabı günlük olarak 1 kW elektrik kullanıldığında, ay boyunca 30 kWh/ay elektrik kullanır. 
  • Çamaşır makinesi iki günde bir iki saat çalıştığında ay içerisinde 30 saat çalışma sergiler ve ortalama A++ bir makine 30 kWh/ay aylık elektrik kullanır. 
  • Benzer şekilde bulaşık makinesi yine aynı değerler ile 30 kWh/ay elektrik değeri kullanır. 
  • Ev içerisinde aydınlatma açısından da ortalama 10 adet 15 Watt ampul kullanılıyorsa, günlük ortalama 6 saatten ayda 180 saat kullanım sonucunda aylık 27kWh/ay tüketim gerçekleştirilir. 

Temel olarak bu cihazlar her gün genel olarak kullanıldığı için liste içerisine alınabilir. Elbette evlerde bilgisayar, akıllı telefon şarjı, klima, vantilatör, elektrikli ev aletleri gibi her cihaz ayrı elektrik tüketimi sağlar. Ancak liste üzerinden ilerlendiğinde ise toplam olarak aylık elektrik tüketiminin 144 kWh/ay olduğu görülebilir. 

Evler için standart olarak 0,71023 TL/kWh elektrik tüketim birimi, toplam 144 kWh/ay tüketim ile çarpıldığında, 102,27312 TL gibi temel yani vergisiz bir elektrik tüketimi sağlanır. 

Bu hesaplama aslında her ay işletme tarafından sizin için kesilen elektrik faturası üzerinde de yapılabilir. Standart aylık elektrik tüketim fiyatları konusunda bilgi sahibi olmasanız dahi tüketim miktarını hesaplamak açısından fatura tutarını birim fiyata böldüğünüzde sonuç elde edebilirsiniz. Bu sayede aylık elektrik tüketiminizin tüm cihazlar ile birlikte ortalama ne kadar olduğunu görebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi

0