Siemens NX Programı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

Siemens NX Programı Nedir?

Siemens NX programı, Siemens tarafından geliştirilmiş olup havacılık ya da otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılan bir CAD programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Var olan diğer CAD programlardan bazı yönleriyle ayrılmaktadır. Örneğin kendinize uygun makroları yazdırarak hemen kullanıma geçebilir, var olan hazır makro kütüphanesinde seçimler yapabilirsiniz. Tüm sınırları belirlenmiş yapıların çözdürülmesi için bu program rahatlıkla kullanılabilir. Yapısal analiz özellikleri bulunurken lineer analiz çözümleri özelinde de çalışmalarda yardımcı olmaktadır. Ayrıca en önemli özelliği ise TeamCenter PLM çözümüyle son derece uyumlu olabilme halidir.

Siemens NX Programı Ne İşe Yarar?

Çok daha kusursuz ve profesyonel tasarımların basit şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte var olan çeşitli Siemens programlarıyla uyumlu hali de kısa sürede ürünlerin ortaya çıkmasını kaçınılmaz kılar. Özelliklerine bakıldığında birçok açıdan daha iyi bir performansı peşi sıra getirir. Gelişmiş niteliğe sahip yüzey modeller komutlarıyla stabil bir şekilde çalışma vaat eder. Yüklü datalarla çalışma yapılabilmesi için çok yüksek bir kapasiteli bilgisayarda gerekli değildir. 6 GB RAM ve 2.6 GHz işlemciye sahip bilgisayarlarda kullanımı ise çok daha rahat olur.

Önerilen Yazı: Msc Adams Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Siemens NX Programı Nasıl Öğrenilir?

Tüm dosya kaydetme durumlarında .prt uzantısı vardır. Montaj ve parça ile birlikte resim dosyalarının tamamı için bu durum geçerlidir. Bu duruma karşı ayırt edici olması açısından montaj dosyalarına SNR uzantısı eklenir. Teknik resimlerde var olan ek uzantı DWG olurken kapsayıcı montaj için ise top_assembly_projeismi şeklinde tercihlerde bulunulması çok daha iyi olacaktır. CAD programlarının hepsinde mevcut olan bir başka özelliğin devamı da bulunur. Klasör ismi ve tüm parça isimlendirmelerinde Türkçe karakter kullanımı olmadığı gibi özel karakter, boşluk ya da orta tire de geçersizdir.

Tasarım süreçlerinde Siemens NX programı ne işe yarar sorusuna verilebilecek en güzel cevapların başında geçiş kolaylığı gelir. Ortamlar arası geçişler hemen yapılabilir, komut arama için ise Command Finder sekmesiyle arama başlatılır. Kinematik analiz yapma durumları da birçok yönden pratiklik sunar. Hareketli simülasyonlar oluşturulması amacıyla da Siemens NX programı oldukça önemli bir hizmet ağını içerir. Var olan tüm tasarımlara ilişkin unsurlarda teknik detaylarda yardımcı olunur. Montaj süreçlerine geçilmesiyle birlikte ise isteğe bağlı olarak sıkı ya da esnek seçenekler tercih edilebilir. Sıkı durumlarda için constraintler var olurken move component komutuyla da süreçler yönetilir. “Reference Set” çalışma prensiplerinin var olması da yüksek kapasiteli kaliteyi ortaya koymaktadır. Part içerisinde çizilen durumlara ilişkin teknik resimde istenilen çizimler rahatlıkla gösterilebilir. Hali hazırda çoklu klasör mantığı da var olurken farklı parçaların farklı montaj belgelerine dahil edilmesine de izin verilir. Bununla birlikte müthiş render işlemleri neticesinde gerçekçi görüntülerde bu program aracılığıyla alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siemens NX Programı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

0