Metalleri Oda Sıcaklığında Kuvvetlice Yapıştıran Yeni Metal Yapıştırıcı

Metalleri Oda Sıcaklığında Kuvvetlice Yapıştıran Yeni Metal Yapıştırıcı

Metal yüzeyleri yapıştırmak için genellikle lehim veya kaynak yöntemleri kullanılır. Belli bir sıcaklıkta uygulanabilen bu yöntemler elektronik devrelerde kullanıldığında hassas devre elemanlarına hasar verme veya gaz borularında kullanıldığında patlamaya yol açma riski taşıyor. Bu nedenle metallerin daha düşük sıcaklıklarda yapıştırılmasını sağlayacak farklı yöntemler üzerinde duruluyor.

Bu yöntemlerden biri de Boston Northeastern Üniversitesi’nde (ABD) geliştirildi. Advanced Materials & Process dergisinde yayımlanan bu çalışmada metallerin oda sıcaklığında kuvvetlice yapıştırılmasını sağlayan MesoGlue isimli yeni bir ürün yer alıyor. MesoGlue etrafı indiyum veya galyumla kaplanmış metal çekirdekli nanometre ölçeğinde çubuklardan oluşuyor.

metal-yapistiricisi

Bu ürün uygulanırken, yapıştırılacak metal parçaların birbirine bakan yüzeylerinden birine indiyumla diğerine ise galyumla kaplı çubuklar yerleştiriliyor. Yüzeyi saç fırçasının üzerindeki teller gibi kaplayan bu çubukların arasında boşluklar var. Karşılıklı duran metal yüzeylerin üzerindeki çubuklar küçük bir basınç uygulandığında birbirinin içinden geçerek bu boşluklara yerleşiyor.

Çubuklar birbirinin içine geçtikten sonra yüzeylerini kaplayan maddeler kolay eriyen bir alaşım oluşturuyor, oda sıcaklığında sıvı olan bu alaşım çekirdek kısmında yer alan metalin de varlığında sert bir yapı oluşturuyor, bu sayede iki yüzey birbirine kuvvetlice tutunuyor. Çubukların arasındaki boşluklar iyi ayarlanmazsa karşılıklı çubuklar kafa kafaya geliyor ve iki yüzey arasında gözenekli bir yapı oluşuyor. Bu nedenle yüzeyler düzgün ve sağlam yapışmıyor. Kuvvetli yapışma için karşılıklı yüzeylerdeki çubukların birbirlerinin içinden tam olarak geçmesi büyük önem taşıyor.

mesoglue-metal-yapistirici-nedir

Bu çalışmaya göre, iki metal yüzeyi küçük bir basınç kuvvetiyle oda sıcaklığında yapıştırabilen MesoGlue, yüzeylerin birbirlerine lehim veya kaynak yöntemlerinde olduğu kadar kuvvetli tutunmasını sağlıyor. Bu yöntemle iki yüzey arasında oluşan tabaka, ısıyı ve elektriği iyi iletiyor ve suya karşı dayanıklılık gösteriyor. Ayrıca malzemeler birbiri ile tepkimeye girdikten sonra, yüksek sıcaklıklara kadar dayanabilecek bir yapı oluşturuyorlar.

Metal yüzeyleri birbiriyle ve farklı malzemelerle örneğin camla da yapıştırabilen MesoGlue’nun hâlihazırda satılan yapıştırıcılar kadar kolay kullanılmasını sağlamaya yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar başarıyla tamamlanırsa, bu ürünün özellikle elektronik endüstrisinde yaygın olarak kullanılacağı öngörülüyor.

One thought on “Metalleri Oda Sıcaklığında Kuvvetlice Yapıştıran Yeni Metal Yapıştırıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metalleri Oda Sıcaklığında Kuvvetlice Yapıştıran Yeni Metal Yapıştırıcı

1