Aralarında 3,8 Km Var! Lakin Zaman Farkı 20 Saat Olan Bir Yer: Diomede Adaları

Aralarında 3,8 Km Var! Lakin Zaman Farkı 20 Saat Olan Bir Yer

Aralarında sadece 3.8 km olan ve tam olarak 20 saatlik zaman farkı olan iki ada: Diomedes Adaları sadece iki farklı zaman dilimiyle değil, iki kıtayla da ayrılıyor.

Bering Boğazı’nın merkezinde yer alan kayalık Diomede Adaları, birbirlerine yalnızca yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Bununla birlikte, iki komşu ada farklı kıtalardadır. Ratmanov Adası olarak da adlandırılan Büyük Diomede Adası, Rusya’nın en doğu noktasıdır. Küçük Diomedes Adası ve ayrıca Krusenstein Adası, Alaska’ya aittir ve buna göre ABD’ye aittir. Küçüklükleri nedeniyle nüfusları oldukça düşüktür ve yaklaşık yedi kilometrekarelik alanda sadece 115 kişi yaşamaktadır.

İki ada Bering Boğazı’nda yan yana olmasına rağmen, farklı zaman dilimleriyle ayrılırlar. Bu nedenle halk arasında “Yarının Adası” ve “Dünün Adası” olarak da bilinirler. Yani büyük Diomedes Adası’nda oturan kişi, küçük Diomedes Adası’ndaki komşularından tam bir gün öndedir. Fark yaklaşık olarak 20 saattir. Deyim yerindeyse, dünyada geçmişe bakabileceğiniz tek yer orası. Ancak, büyük Diomedes Adası’nda yerleşim yoktur. Sadece Soğuk Savaş sırasında bir Sovyet askeri üssü olarak hizmet etmiştir.

İlginizi Çekebilir: Dünya Nüfusunun Yarısının Yaşadığı Valeriepieris Çemberi Nedir?

Kışın iki ada arasında oluşan bir buz köprüsü, küçük Diomedes Adası sakinlerinin yasadışı da olsa kısa bir yürüyüşle zamanda yolculuk yapmalarını sağlıyor. Yani teorik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden Rusya’ya yürümek mümkün oluyor. Tabii rota yelkenli veya kayıkla da yaklaşık on dakikada kat edilebilir.

Diomede Adaları Tarihi

Diomede Adaları eşsiz bir yerdir. Anakara Alaska ve Sibirya arasındaki Bering Boğazı’nda bulunan bir çift kayalık adadır. 3,8 km’lik bir mesafe, uluslararası tarih çizgisi ve Rus-Amerikan sınırı ile ayrılırlar. Büyük Diomede (Ratmanov Adası) Rusya’ya, Küçük Diomede (Krusenstern Adası) ABD’ye aittir.

Her iki ada da düz tepeler, dik yamaçlar ve ılık mevsimde sisin onları örttüğü sert denizler arasında izole bir konumla karakterize edilir. Bazen kışın, sürüklenen buz blokları açık sularda çarpışır ve iki adayı birbirine bağlayan bir buz köprüsü oluşturur.

Adaların yerli halkı, 3000 yıl önce orada yaşayan Eskimolardır. 1648’de Rus kaşif Semyon Dezhnev bu yerlere ulaştı. Seksen yıl sonra, adalardan biri Dane Vitus Bering’in seferi tarafından keşfedildi. Bu, 16 Ağustos 1728’de Şehit Aziz Diomede’yi Anma Günü oldu. 1867’de Amerika Birleşik Devletleri, Alaska’yı Little Diomede ile birlikte Rusya’dan satın aldı. Yeni sınır, iki Diomede Adası arasında uzanıyordu.

Diomede Adalarında Dün ve Yarın

Uluslararası tarih çizgisi, adalar arasındaki eyalet sınırı boyunca da uzanır. Gerçek şu ki, Alaska’nın ve bir dizi ABD adasının satışından sonra, Amerika Birleşik Devletleri ile zamanı senkronize etmek için içlerindeki tarihler bir gün geriye alındı. Yerliler Cumartesi sabahını Amerikan Küçük Diome Adası’nda kutlarken, Pazar çoktan komşu Rus adasına gelmiş oluyorlar. Bu nedenle genellikle “Yarın” ve “Dün” adaları olarak adlandırılırlar.

Küçük Diomede Adası’nda yaklaşık 75 kişilik küçük bir topluluk yaşıyor. Kendi kiliseleri, okulları ve dükkanları var. Eskimolar balık ve yengeç avlayarak, beyaz balina, mors, fok ve kutup ayısı avlayarak geçimlerini sağlarlar. Büyük Diome Adası’nda bir hava istasyonu ve Rus sınır birlikleri için bir üs bulunuyor.

Diomede Adalarında İklim

Yaz sıcaklıkları ortalama 40 ila 50 °F (4–10 °C). Kış sıcaklıkları ortalama 10 ila 6 °F (−12 – -14 °C) arasındadır. Yıllık yağış ortalamaları 10 inç (250 mm) ve yıllık kar yağışı ortalamaları 30 inç (76 cm) olmaktadır. Yaz aylarında bulutlu gökyüzü ve sis hakimdir. Rüzgarlar sürekli olarak kuzeyden esiyor, ortalama 15 knot (17 mil/saat; 28 km/sa), rüzgar saatte 60 ila 80 mil (97-129 km/sa) arasında esiyor. Bering Boğazı genellikle Aralık ortası ile Haziran ortası arasında donar.

Kaynak: https://www.britannica.com/place/Diomede-Islands

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aralarında 3,8 Km Var! Lakin Zaman Farkı 20 Saat Olan Bir Yer: Diomede Adaları

0