Bazı Yumurtalar Beyazken, Bazıları Neden Kahverengidir?

Bazı Yumurtalar Beyazken, Bazıları Neden Kahverengidir?

Kahverengi veya beyaz, kolesterol bombası veya protein kaynağı… Hemen hemen herkesin yumurtalar hakkında bir fikri vardır. Halk arasında kahverengi tavukların kahverengi yumurta bıraktığı söylenir. Ama gerçekten doğru olan nedir? Yumurtaların neden farklı renklere sahip olabileceğini ve bunun tüketiciler için ne anlama geldiğini bu makalemizde öğrenebilirsiniz.

Tavuklar Neden Beyaz veya Kahverengi Yumurta Bırakır?

Bu durum genetiktir. Yumurtalar, yumurta kabuğuna hangi renk pigmentlerinin gömülü olduğuna bağlı olarak beyaz, kahverengi, yeşilimsi veya kırmızımsı olabilir. Bunlar tavuktaki kabuk oluşumundan sorumlu özel bezlerden gelir. Kırmızı pigmentler kandan, sarı pigmentler safradan gelir. Karıştırılırlarsa, sonuç kahverengidir.

Yumurtaların rengi hakkında birkaç teori var. Biri, tüylerin yumurtaların rengini ortaya çıkardığını söylüyor. Bir diğeri tavuğun kulak memesine ilişkindir: Gözün altındaki deri kanadının rengi, yumurtanın nasıl görüneceğini gösterir. Bu açıklama girişimleri, gerçek nedene yakındır. Ancak tam olarak doğru değillerdir.

Yumurtaların rengi cins ve dolayısıyla genetik yatkınlık tarafından belirlenir. TYB’ye göre (Tavuk Yetiştiricileri Birliği) Türkiye’de 100 saf tavuk ırkı vardır. Farklı özelliklere sahip başka alt ırklar ve karışımlar da vardır. Diğer şeylerin yanı sıra tüylerin görünümü, kulak memesinin görünümü ve yumurtaların rengi değişiklik gösterir. Dolayısıyla yumurtaların optik özellikleri ile rengi arasında bir bağlantı vardır, ancak bunlar sadece bir gösterge olarak kullanılabilir.

Kahverengi Tavuklar Kahverengi Yumurta Bırakır Mı? Bu Doğru Mu?

Hayır, tüyler ile yumurta rengi arasında bir bağlantı yoktur. Tavukların dış görünüşünden kabuk rengini anlayabilmek için daha yakından bakmanız gerekir. Yani kulak altındaki deri fleplerinde, kulak memelerinde yumurta rengi hakkında ipucu bulabilirsiniz. Safkan tavuklarda bunlar beyazsa, genellikle beyaz yumurta ortaya çıkacak demektir. Kırmızı kulak memeleri varsa, yumurta kabuğu genellikle kahverengidir.

Kahverengi Yumurtalar Daha Sağlıklı Mı? Beyaz Yumurtalar Daha Organik Mi?

Varyantlar, besinlerin bileşiminde farklılık göstermez. Çoğunlukla kahverengi organik yumurtaların olması tüketici alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır: hala çoğunlukla beyaz kabukları kafes çiftçiliği ile ilişkilendirmektedir. Bu varsayım, çoğunlukla kahverengi yumurtaların satıldığı, beyaz yumurtaların ise fırınlarda, kantin mutfaklarında ve gıda işleme şirketlerinde bulunma olasılığının daha yüksek olduğu kanatlı endüstrisi tarafından kullanılmaktadır. Genel olarak, Türkiye’de zaten daha az beyaz yumurta bulunur. Türk Tavukçuluk Endüstrisi Merkez Birliği’ne göre, on yumurtadan yedisi kahverengidir. Birçok İskandinav ülkesinde bu durum farklıdır. Birliğe göre tüketiciler ise daha çok beyaz yumurtaları tercih ediyor.

İlginizi Çekebilir: Benzinli ve Dizel Motor Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yumurta Kabuğunun Rengi Yumurta Hakkında Ne Diyor?

Renklendirmeye, tavuktaki kireç ile üretilmiş kabuğa zaten yerleşmiş olan pigmentler neden olur yada olmaz. Beyaz yumurta bırakan tavuklar bu pigmentten yoksundur veya çok az miktarda üretirler. Kabuğun rengi, bir yumurtanın tadı veya daha sağlıklı olup olmadığı hakkında hiçbir şey söylemez. Kaliteye ilişkin bilgiler, yumurta kartonu üzerindeki bilgiler ve yumurtaların üzerindeki damga ile sağlanır. Bu bilgiler tavukların nasıl yetiştirildiğini izlemek için kullanılabilir: kafes, ahır, serbest dolaşan veya organik tarım. Avrupa Birliği (AB), yakında tüm yumurta tavukları gibi çiftlik hayvanlarının en küçük alanlarda kafeslerde tutulmasını yasaklayacak. 2023 için kanun taslağı açıklandı. Tavukların insanca yaşadığından emin olmak için yumurtaları doğrudan tavuk çiftliklerinden temin etmek en iyisidir. Bu mümkün değilse, güvenilir yetiştiriciler tarafından üretilmiş organik tavuk yumurtalarını tercih edebilirsiniz.

Başka Hangi Renklerde Tavuk Yumurtası Bulunuyor?

Yumurta renginin nasıl geliştiği sorusunu netleştirdiğimize göre, tavuklarda hangi yumurta renklerinin bulunduğuna dikkat edilmelidir. Temelde yumurtaların üç temel rengi vardır: beyaz, kahverengi ve yeşil veya yeşil-mavi. Üç temel renge ek olarak, başka renk çeşitleri de vardır, bu nedenle tavuk yumurtalarında aşağıdaki renk varyasyonları vardır:

  • beyaz yumurta
  • krem renkli yumurta
  • kahverengi yumurta
  • yeşil (yeşil-mavi) yumurta
  • siyah yumurta (özel durum)

Kaynak: https://www.canr.msu.edu/news/why_are_chicken_eggs_different_colors

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bazı Yumurtalar Beyazken, Bazıları Neden Kahverengidir?

0