Araç Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Araç Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Yağ olmadan, arabanın içten yanmalı motorunda hiçbir şey çalışmaz. Motor yağı, motordaki önemli hareketli parçaların iyi yağlanmasını ve hasarsız çalışmasını sağlar. Bunlara krank mili, eksantrik mili, biyel kolu yatakları, silindir gömlekleri, turboşarj yatakları ve supap takımı dahildir. Yağ sayesinde çok hızlı çok şey gerçekleşir. Yağ pompası, yağ karterindeki yağı yağ devresine emer. Ayrıca kiri çıkarmak için bir yağ filtresinden geçer. Ayrıca, görevleri için yağ yüksek bir viskoziteye sahip olmalı ve mümkün olduğunca temiz olmalıdır.

Motor Yağ Değişimi Neden Önemlidir?

Bununla birlikte, aşırı gerilimler, yağın önemli ölçüde daha yüksek bir aşınma ve yaşlanma sürecine maruz kalmasını sağlar. Çeşitli metalik bileşenlerden, yanmamış yakıttan ve yanma odalarındaki artıklardan kaynaklanan tortular sorunlara katkıda bulunur. Zamanla sadece yağlayıcılık azalmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli contalardaki kayıplardan ve silindirlerde yanmış yağdan kaynaklanan yağ tüketimi de olur. Bu nedenle motor yağı düzenli olarak değiştirilmelidir. Tutarlı bir şekilde gerçekleştirilen yağ değişimi ile döngüye yeni, temiz bir değişim girer.

Önerilen Yazı: Arabanın Egzozundan Neden Su Gelir? Ne Yapılmalıdır?

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Yağı değiştirmek için son tarihlerin belirlenmesi söz konusu olduğunda, temel olarak iki seçenek vardır. Klasik yöntemde, üretici tarafından sabit bir tarih tanımlanır. Bu tarih kat edilen kilometrelere ve isteğe bağlı olarak kilometre çok düşükse zaman dilimlerine dayanmaktadır. Çoğu araba üretici marka şunları önermektedir: “Aralıklar 15.000 km ile 40.000 km arasında değişmektedir. Tam sayılar yağın kullanım kılavuzundadır. Ortalama olarak çok fazla araç kullanıyorsanız, yani yılda 10.000 ila 15.000 km yapıyorsanız, yağı yaklaşık her 1,5 ila 2 yılda bir değiştirmelisiniz.”

Eğer daha az km yapıyorsanız da belirtilen kmlere ulaşana kadar beklememeli, yağı daha erken değiştirmelisiniz. Bilindiği üzere kısa mesafe sürüşler motor için daha fazla yük anlamı taşır. Çok sayıda soğuk çalıştırma, motorun uygun şekilde ısınmaması gerçeğiyle birlikte, motor yağında muhtemelen yanmamış yakıtın kalmasını ve dolayısıyla yağlayıcılığının azalmasını sağlar. Kısa yolculuklar ve soğuk havalar da dizel motorlar üzerinde olumsuz etki yaratır. Orada, uygun çalışma ile, yağda daha fazla kurum parçacığı bulunabilir ve viskoziteyi etkileyen koyulaşmaya neden olabilir. Çoğu üretici on iki ila 18 ay sonra bir değişiklik önerir.

Birçok modern araçta yağ değişimi tüketime bağlı olarak gösterilir. Motor alanındaki çeşitli sensörler, ilgili verilerin hesaplandığı aracın kullanımı hakkında bilgi sağlar. Bu bilgiyi genellikle arabanızın ekranında bulabilirsiniz. Temel olarak, araç daha fazla kullanıldığında yağ değişim aralıkları daha kısadır. Araç daha fazla tam yükte çalışıyorsa, daha uzun süre daha yüksek sıcaklıklar oluşur ve yağ daha hızlı aşınır. Bu arada bu durum, her yarıştan sonra bazen yağın değiştirildiği motor sporlarında aşırıdır.

Bunlar size yağı değiştirmeniz gerektiğini söyler.

Yağ, tüm motor sisteminde çok önemli ve hassas bir bileşendir. Bu nedenle ileriye dönük kontrole ihtiyaç vardır. Yağ basıncı ışığı yandığında, genellikle çok geç olabilir. Yağ seviyesini, genellikle minimum ve maksimum işaretleri ile donatılmış yağ çubuğu ile düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Olağandışı değişiklikler durumunda beklememelisiniz, ancak nedenini olabildiğince çabuk araştırmalısınız. Çok yüksek bir yağ seviyesi aynı zamanda yağa yanmamış yakıtın girdiğinin ve acilen yağ değişiminin gerekli olduğunun bir işareti olabilir.

Bu, daha sonra açık bir yanık notu olan yağın değişen kokusundan anlaşılabilir. Burada kayganlığın azalması riski vardır. Ayrıca motor gövdesindeki havalandırma delikleri tıkanabilir. Bu, yağın giriş yoluna girmesine ve önemli yanma sorunlarına neden olabilir. Kullanılmış yağı metalik bir parıltı ve değişen renklerden de tanıyabilirsiniz. Motor gövdesindeki vidalı kapağın iç kısmına bakmak genellikle yeterlidir. Önerilen yağ değişim aralıklarını aştıysanız, yağ seviyesi doğru olduğu sürece ilk başta fark edilmeyecektir. Bununla birlikte, eski ve artık o kadar da kaygan olmayan petrol, yavaş yavaş gelişen uzun vadeli hasarın nedeni olabilir.

Kaynak: https://www.aaa.com/autorepair/articles/how-often-should-you-change-engine-oil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

0