Hava Yastığı (Airbag) Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Günümüz teknolojisinde artan insan nüfusuyla beraber kişisel araç kullanımı da aynı orantıda arttığı için insanların araba alırken baktığı şeylerden hız, dış görünüş, arabanın iç hacmi gibi özelliklerin dışında arabanın bize sağladığı güvenlik sistemleri de bizim için çok önemli bir hale gelmiştir.

Yeni arabaların hemen hemen hepsinde son teknoloji fren sistemleri, eski veya yeni her arabada bulunan emniyet kemeri ve yeni arabalarda bulunması şart olan ancak eskilerde bulunmayan; birçok kazada insanların hayat kurtarıcısı olan hava yastıklarıdır. Hava yastığı, arabanın bir yere çarpması sırasında hızlı bir şekilde içine dolan gaz ile şişerek arabada bulunan canlıların yaralanmasını önlemeye çalışan bir koruma sistemidir.

Önerilen Yazı » Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

Hava Yastıkları Ne Zaman Açılıyorlar?

Bu yastıklar arabalardaki kilometreye göre programlanmışlardır ve 20 kilometre üzeri herhangi bir hızda bir kaza yaptığınızda açılırlar. Peki hava yastığı bizim o hızdan yüksek bir hızda seyrettiğimizi üstelik kaza yaptığımızı nasıl biliyor? Bunun cevabını da şu şekilde verebiliriz sizlere; arabanız siz bir kaza yaptığınızda bir anda hız düşüşüne maruz kalıyor ve arabanızda bulunan elektronik sensörler bu bilgiyi alıyor. Yine arabalarda bulunan darbe, ivme vb. sensörlerle de bilgiler alınıyor ve hava yastıklarının açılması için bir neden olarak görüyor. Saniyenin 10’da 1’i kadar bir sürede hava yastıklarımız açılmış ve bizi olası bir yaralanmadan kurtarmış oluyor.

Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Arabalar sensörlerle donatılmıştır. O sensörlerden bazıları da arabanın ön tarafında bulunur. Bu sensörler, aracın hızı ve hareketine göre sinyal üretir. Araç belli bir hızda çarpışma yaşadığında bu harekete göre bir sinyal üretir. Üretilen sinyal, ivme ölçer sensörleriyle desteklenerek gerçek bir çarpışma olduğu anlaşılır. Bundan sonra alınan bu bilgi ateşleyici kısma gelir ve çok hızlı bir şekilde hava yastıklarını açacak olan kısmı ateşleyerek patlatır.

Önerilen Yazı » Avans Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu patlama sırasında hava yastığındaki kimyasal kısım yanarak nitrojen gazını ortaya çıkarır ve o gaz hava yastığına dolarak şişmesini sağlar. İnsan bu yastıklara çarpınca da yastıkların yanlarında bulunan küçük deliklerden hava iner. Böylelikle insana uygulanan vurma şiddeti en aza indirilmeye çalışır. Hava yastıkları güzel bir sistem barındırmaktadır. 

Hava Yastıkları Arabanın Neresinde Bulunabilir?

Teknolojinin gelişmesi ile ilk zamanlarda bir adet bile konulamayan bu hava yastıklarından artık arabalarımızda maksimum güvenlik önemli olabilmesi için birden fazla hava yastığı kullanılmaya başlanmıştır. Bu hava yastıkları ise, şoför ve yanındaki koltuğun önünde ve yanlarında olmakla beraber bir de ön kapıların üst kısımlarında bulunur.

Ayrıca şu bilgiyi de es geçmemiz mümkün değildir. Emniyet kemerleri hava yastıklarından çok daha önce de olduğu için bu hava yastıkları emniyet kemerlerine göre dizayn edildikleri için, tam performanslarını emniyet kemeriniz takılıyken verecektir ve size sağlayabildiği maksimum güvenliği sağlayacaktır.

Önerilen Yazı » Triger (Zaman) Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hava Yastıkları Nasıl Hızlıca Şişebiliyor?

Hava yastıklarının yaklaşık saniyenin 10’da 1’i kadar bir sürede şiştiğini söylemiştik. Peki bunu nasıl başarıyorlar? Öncelikle hava yastıklarını bir balon gibi düşünemeyiz, içine hava dolduğunu da düşünemeyiz. Çünkü bir pompa sistemiyle bile hava doldurulmaya çalışsa o kadar kısa sürede bunun oluşumu gerçekten günümüzdeki teknolojiye rağmen bile çok zor. Bu yüzden hava yastıkları yukarıda da açıkladığımız gibi ateşleme sonrası nitrojen gazın dolmasıyla yani kimyasal reaksiyon sayesinde şişmektedir.

Arabada Airbag Işığı Yanıyor, Anlamı Nedir?

Airbag, hava yastığının ingilizcedeki karşılığıdır. Eğer arabanızda bu ışık yanıyorsa bu yüzden telaş yapmanıza gerek yoktur ancak en kısa sürede arabanızı bir servise götürmeniz gerekmektedir. Airbag ışığının yanmasındaki başlıca sebepleri şöyle sıralayabiliriz.

-Hava yastığı sensörlerinin yıpranmış olması.
-Hava yastığının içerisindeki aksamında herhangi bir problem olması.
-Daha önceden hasar alan bir hava yastığının tam olarak düzeltilmemesi.

Bunlar Airbag ışığının yanmasındaki başlıca problemlerdir bu ışıkla karşılaşırsanız en kısa sürede arabanızı servise götürmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hava Yastığı (Airbag) Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

0