iPTV Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Günümüzde televizyon izleme alışkanlığı eskiye oranla büyük bir düşüş gösterdiğini gözler önüne sergilenebiliyor. Bunun temel sebebi ise dizilerin canlı şekilde yansıtılmaması veya insanlar istedikleri zamanlarda internet ortamına televizyonla bağlanıp işlem yapamamalarından kaynaklanmaktadır. İnternet ve akıllı cihazların gelişim gösterdiği bu devirde insanlarımız daha çok bilgisayarla vakit geçirmeyi tercih etmektedirler.

Fakat televizyon üreticileri gelişen teknolojiden nasiplerini alarak bu alanlarda da büyük yatırımlar yapmayı başarabilmişlerdir. Televizyonların akıllı hale getirilmesi işlemlerin hız kazanmasıyla birlikte aynı içerisinde bulunan cihazları internet ağına bağlayabiliyoruz. Veya izlemek istediğimiz eski filmlerimizi internet aracılığıyla tekrardan izleme şansını elde edebiliyoruz. 

İlginizi Çekebilir » PWM Nedir? Ne İşe Yarar?

iPTV Nedir? Nasıl Çalışır?

iPTV, İngilizce “Internet Protocol Television” ifadesinin kısaltmasından gelmektedir. Türkçe olarak ifadesi de İnternet Protokolü ile görüntü ve ses aktarımıdır. Bir ağa bağlanmak ve bu ağlar üzerinde geniş hizmetler sağlamak için evlerimizde veya iş yerlerimizde aktif şekilde 7 gün 24 saat boyunca kullandığımız modemler bulunmaktadır. Televizyonlarında internete bağlanması için IPTV olarak isimlendirmiş olduğumuz küçük kutular arasında bağlantı sağlanarak cihazın sistemden alacağı frekansları birbirleriyle transfer yapmalarına mümkün hale getirebiliyoruz.

Normal olarak internetten filmleri indirip kullanma durumları IPTV için mümkün olmayabiliyor. Bunun neden ise 10 Mbps’e kadar olan internet hızlarımızın buna yeterli olmamasıdır. Fakat 10 ile 100 Mbps arasında internet hızı sağlayan bir sisteme geçiş yaptığınızda hem film indirebilir hem de indirme aşamasındayken izleme durumunu gerçekleştirebileceksiniz. Sisteminize tanıtacağınız bu kutu sayesinde var olan televizyon alıcınız kendini bununla eşitleyerek gelen sinyalleri kendi içerisinde çözümlemektedir. Buda TV’lerde internet ortamında gezmemize olanak sağlıyor.

Yayıncıların Sınırladığı Kanallar Bulunuyor Mu?

Sistemde bulunan kanallar servis sağlayıcıları tarafından şifrelenmektedir. Bunun nedeni ise ücretli şekilde hizmetler sağlamalarıdır. Aynı şekilde kullanıcılar istedikleri bölümden fayda sağlayabilmeleri adına önceden kendilerine ait yüksek depolama birim aygıtını sisteme kurmaları gerekiyor. IPTV alıcılarında depolama alanları bölümü olabilmektedir. Bu tamamen sizlere sunulan özelliklere göre değişiklik gösteriyor. Yayıncılardan satın alacağınız kanallar sayesinde istediğiniz internet ortamında gezinti sağlayarak dizi, film veya sinema deneyimlerini profesyonel şekilde yaşayabilirsiniz.

Bütün televizyonlar IPTV ile uyumlu mudur? Tabi ki de hayır, eski tip televizyonlar sistem üzerinde bunu algılamadıkları için kurulum aşamalarına elverişli değillerdir. Fakat yeni nesil akıllı televizyonlarda IPTV kurulumu yapılabiliyor. Aynı şekilde daha gelişmiş televizyonlarda yer alan ağ kartı sayesinde IPTV kutusu olmadan evinizde yer alan ağ ile bağlantı sağlayarak istediğiniz sosyal medya alanlarında gezinti yapabiliyorsunuz. İsterseniz internet tarayıcısını da açarak bu işlemlerine devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPTV Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

0