Kedi Tırmalaması Kuduza Neden Olur mu?

Kedi Tırmalaması Kuduza Neden Olur mu?

Kuduz genellikle tükürük yoluyla bulaşır, bu nedenle kuduzun enfekte bir kedinin tırmalaması yoluyla bulaşması olası değildir. Çizik yoluyla yayılmanın herhangi bir asgari olasılığı, kaşınmanın genellikle tıslama ve ısırma ile ilişkili olmasıdır, bu da virüsü aerosol haline getirip başka bir kişiye bulaştırabilir.

Kedinin tırmalaması kuduz virüsünü insana bulaştıramaz ancak ağız salgısı yoluyla enfekte edebilmektedir.

Kedilerde Kuduz Nedir?

Kuduz, kediler de dahil olmak üzere etkilenen hayvanlarda neredeyse her zaman ölümcül olan viral bir hastalıktır. İyi haber şu ki, basit bir aşı ile kedinizdeki kuduzu önleyebilirsiniz . Kedilerinizin aşılarının güncel olduğundan emin olmak her zaman iyi bir fikirdir. Kuduz, merkezi sinir sistemine saldırarak etki eder ve beyne ulaşana kadar sinir sisteminden yayılır. Enfekte hayvanlar, kaçınılmaz olarak solunum sistemini etkileyen ve ölüme yol açan felç yaşarlar.

Kuduz, insanlar da dahil olmak üzere herhangi bir memeliyi etkileyebilir. Kuduz gibi virüsleri barındıran ve yayan hayvanlar, hastalığın rezervuarı olarak bilinir. Kuduz için konakçı rezervuarları arasında kokarcalar, gelincikler ve yarasalar bulunur. Kediler, köpek kuduz varyantına nispeten dirençlidir, ancak virüs için bir rezervuar türü olarak kabul edilmez.

Kedilerde Kuduz Belirtileri Nelerdir?

Kuduzun erken belirtileri kademeli olabilir ve fark edilmesi zor olabilir. Enfeksiyonun ilk 2-4 günü boyunca kedinizin ateşi, normalden daha az enerjisi ve iştahı azalabilir. Semptomlar hızla bacaklarda güçsüzlük veya felç, nöbetler, nefes almada zorluk, yutma güçlüğü nedeniyle hipersalivasyon (çok fazla tükürük) ve anormal davranışa doğru ilerleme eğilimindedir. Davranıştaki değişiklikler aşırı saldırganlıktan aşırı depresyona veya komaya kadar değişebilir.

Klasik kuduzun felçli ve öfkeli olmak üzere iki şekli vardır. Kediler, birinin veya her ikisinin belirtilerini gösterebilir. Öfke evresi gelişirse, kediler saldırganlaşabilir ve bazen de hayallere kapılabilir. Tetikleyici olmadan halüsinasyon görüyor ve çevrelerine saldırıyorlar gibi görünebilirler. Hastaların çeşitli kas sistemlerinde felç geliştirmeye başladığı ve genellikle yutma yeteneğini kaybettiği paralitik faz da meydana gelebilir. Bu, bazı kişilerin kuduz virüsü enfeksiyonunun klasik bir belirtisi olduğunu düşündüğü ağızda aşırı tükürük salgılanmasına ve köpürmeye yol açar.

Sonunda, felç veya uzun süreli nöbet aktivitesinden sonra koma ve ölüm meydana gelir.

Kedilerde Kuduzun İlk Belirtileri Nelerdir?

İlk işaretler, bir kedi normalde olduğundan farklı şekillerde davrandığında,  daha dışa dönük, daha münzevi, daha agresif veya zihinsel olarak donuk hale gelebilirler.

Kaynak: https://www.cureus.com/articles/29315-rapidly-progressive-infection-of-hand-after-a-cat-bite

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedi Tırmalaması Kuduza Neden Olur mu?

0